Web sitenizin dönüşüm oranını yükseltmek için tavsiyeler;

Günümüzde dijital mecralara verilen önemin artmasıyla bir web sitesi olan kişiler, kurumlar ve markalar arasında büyük bir rekabet başladı. Bu rekabet içerisinde de özellikle web sitesinin dönüşüm oranlarını yükseltmek daha önemli bir hale geldi. Web sitesi dönüşüm oranları kurumlar ve kişiler için daha fazla tanınmayı sağlarken, markalar için yüksek oranlarda satışları sağlar hale geldi. Bu yazıda size vereceğimiz web sitenizin dönüşüm oranını yükseltmek için tavsiyelere dikkat ederek sizler de kısa sürelerde hakkettiğiniz yerlere gelebilir ve emeğinizin karşılığını alabilirsiniz.

1- Web Sitesi Kurarken Hıza ve Sadeliğe Önem Verin

Son dönemlerde yapılan çalışmalar, kişilerin yüklenme süresi az olan sitelerde daha fazla zaman harcadığını gösteriyor. Hızlı yüklenen bir web sitesi;

  • Hedef kitlenin sitede geçirdiği zamanı
  • Müşterilerin alışveriş yapma hızını
  • Potansiyel müşterilerin alışveriş yapma oranını
  • Google SEO çalışmalarında üst sıralarda olma ihtimalinizi

arttırmaktadır. Eğer bunlar gibi faydalardan yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey sitenizde sade ve şık bir tasarıma önem vermek olacaktır. Bunun yanı sıra sitenizde fazla HTML ve CSS kodları kullanmamak (daha min. düzeyde tutmak), mobil ara yüzü gelişmiş bir site hazırlamak dönüşüm oranlarınızı arttırmada en çok yardımcı olacak unsurlardır.

2- Sayfalarınızı Optimize Edin

İnternet kullanıcılarının çoğu web sitelerinde dolanırken sayfaların hızına dikkat etmektedir. Sayfa hızı yüksek ve sayfa geçişleri kolay olan siteler genellikle kullanıcıların çok zaman geçirdiği sitelerdir. Web sitelerini optimize ederek daha fazla dönüşüm oranı almak isteyen kişiler; resim optimizasyonları, sunucu yanıt süresini azaltma, veri tabanı temizleme, CSS yüklemeleri ve JavaScript ertelemeleri yaparak internet sitelerini hızlandırabilmektedir. Sizler de bunlara dikkat ederek internet sitenizin sayfalarını optimize ettiğiniz takdirde dönüşüm oranlarınız arttıracaktır.

3- Güvenilir Olduğunuzu Hissettirin

İnternet kullanıcılarının çoğu, web sitesi ziyaretlerinde güvenilirliğe önem vermektedir. Güvenilirliğe önem verilmesi de özellikle kişilerin doğru bilgiye ulaşmak istemesindendir. İnternet sitenizin dönüşüm oranlarını arttırmak istiyorsanız sitenize; hakkımızda, sık sorulan sorular, iletişim gibi sayfaları eklemeyi unutmayın. Eğer bir alışveriş sitesiyseniz SSL sertifikanızı eklemek, güvenli ödeme seçenekleri sunmak, teslimat ve iade politikalarınızı eklemek kişilerin kendini güvende hissetmesini sağlayacak ve dönüşümlerinizi arttıracaktır.

Web Sitenizin Dönüşüm Oranını Yükseltmek İçin Tavsiyeler – İçerik ve Reklam Çalışmaları

Web sitenizin dönüşüm oranını yükseltmek için tavsiyeleri yukarıda anlattık. Bu bölümde ise web sitenizin dönüşüm oranını yükseltmek için nasıl bir içerik stratejisi izlemeniz gerektiğini, izlediğiniz bu içerik stratejisini sosyal medya platformlarında uygulayarak nasıl gelişebileceğiniz ve reklam planlamalarının web sitenizin dönüşüm oranını yükseltmek için tavsiyelerde ne kadar önemli olduğunu anlatacağız.

1- Güncel Konularda İçerikler Üretin

Web sitelerinde kullanıcıların sitede zaman geçirmesini sağlayan en önemli çalışmalar genellikle güncel konularda hazırlanan içeriklerdir. Web sitesi yöneticileri dönüşüm oranlarını arttırmak istedikleri takdirde blog veya video blog sayfaları oluşturarak kullanıcıları bu sayfalara da çekmelidir. Genel olarak blog yazısı yazarken hedef kitlenize uygun yazılar yazmanız kitlenin sitede geçireceği zamanı arttıracaktır. Yazdığınız yazılar bilinçli ve kitleye uygun bir dille yazıldığı takdirde kişilerin sitede harcayacağı zaman artacak ve dönüşüm oranlarınız yükselecektir. Bunun yanı sıra Video Blog sayfanızda güncel konulara değinen, bilgilendirici ve ilgi çekici video içerikler çekmeniz kitlenin video izleme süresini artırırken sitenizin de dönüşüm oranlarını arttıracaktır.

2- Sosyal Medya Çalışmalarına Önem Verin

Web sitenizde kişilerin dönüşüm oranlarını arttırmak ve yeni kullanıcıları da sitenize çekmek için önem vermeniz gereken başka bir unsur da sosyal medya platformlarıdır. Günümüzde markalar sosyal medya pazarlaması da yaparak; Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından da kişileri müşteri haline dönüştürebilmektedir. Sizler de yapacağınız sosyal medya planlaması ve paylaşımlarınızla sitenizdeki dönüşüm oranlarını arttırabilirsiniz.

3- Reklamlara Önem Verin

Günümüzde çoğu web sitesinin dönüşüm oranlarını arttıran en önemli unsurlardan biri de reklamlardır. Siteler sosyal medya platformlarında vereceği reklamların yanı sıra Google SEM ile de rakipleriyle yarışır bir hale gelebilmektedir. Yaptığınız reklam pazarlamasında özellikle site dönüşümlerinizi kontrol etmeniz gerektiği gibi reklam dönüşümlerinizi de kontrol etmeniz hedef kitlenizi tanımanızı sağlayacaktır. Hedef kitlenizin sosyal platformlarda sergilediği hareketleri tanımak ve onlar uygun reklam kampanyaları düzenleyerek sizler de web sitenizin dönüşüm oranlarını arttırabilirsiniz.

4- SEO Çalışmaları Yapın

Google SEO, web sitelerinin arama motoru optimizasyonu yaparak aranılan anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkmasını sağlayan bir reklam türüdür. Ücretsiz olduğu gibi, sitelerde dönüşüm oranlarını yükselten bir çalışmadır. Sizler de SEO kurallarına uygun bir şekilde hazırlayacağınız içeriklerle aramalarda üst sıralarda çıkabilir ve sitenize çektiğiniz kitleyle dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Badbaz Dijital İletişim’in sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları ve web sitesi tasarımı konusundaki çalışmalarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.