Twitter’ı İşiniz için Nasıl Kullanmalısınız

Kısaca Twitter Hakkında

Twitter size abone olmuş insanlara (takipçilerinize) 140 karaktere kadar mesajlar (twitler) göndermenizi sağlayan bir kısa mesaj iletişim aracıdır.

Twitleriniz herhangi bir web içeriğine (blog yazısı, web sitesi sayfası, PDF belgesi vs.) bir bağlantı, fotoğraf veya video içerebilir. Bir resim binlerce kelimeye bedel ise, bir twite bir görsel eklemek size 140 karakterle sınırlı bir mesajla paylaşabileceğinizden çok daha fazlasını anlatmanızı sağlayabilir.

İnsanlar sizi takip ederler ve siz de diğer insanları (veya ticari hesapları) takip edersiniz. Bu da size onların twitlerini okuma, cevaplama ve kendi takipçilerinizle kolayca paylaşma şansı verir.

Markanız Neden Twitter Kullanmalı?

İnsanlar şu anda dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için Twitter’a geliyorlar. Sadece bunun için de değil elbette, anında bilgi paylaşabilmek için, dünya çapında insanlarla ve işletmelerle bağlantı kurmak için Twitter kullanıyorlar. Çünkü Twitter yüz milyonlarca kullanıcı ve her gün gönderilen 500 milyon tweet ile işletmeler için küresel bir hedef kitle yelpazesinde gerek mevcut, gerekse yeni müşterilere ulaşmak adına büyük bir fırsat.

Ne tür bir işiniz ve işletmeniz olduğu önemli değil; büyük bir perakende satış mağazasından freelance bir tasarımcıya kadar herkesin işi için faydalanabildiği Twitter’ı siz de işinizle ilgili etkili ve faydalı bağlantılar kurabilirsiniz. Bu bağlantılarınız da işiniz için size sadık bir müşteri ağı ve satışlar kazandırabilir.

Sizin İşletmeniz Twitter’ı Nasıl Kullanabilir: Markalar için Etkili Twitter Kullanımı

Tutkularıyla iletişim kurduğu, Fikirlerini paylaştığı ve o an içinde dünyada neler olduğunu öğrenme şansı buldukları bir yerdir. Çünkü insanlar keşfetme zihniyetine sahipler Twitter’dayken, bu işiniz için de geçerli; Twitter’dayken yeni işlerle ve işletmelerle etkileşime geçmeye hazır ve açıktırlar.

İşletmeler erişim alanlarını genişletmek, mevcut müşterileriyle iletişim içinde kalmak ve yeni müşterilere erişmek için Twitter’dan yararlanabilirler. İşte size Twitter’dan daha fazla ve etkin şekilde faydalanabilmek için bazı ipuçları:

Şu anda neler olup bittiğini keşfedin

Twitter size sektörünüzde, toplumda ve dünyada neler olup bittiğini takip edebilme imkanı sağlar. İlgili konuşmaları dinlemek, insanlar arasındaki güncel konuları gözlemlemek için Twitter’da arama özelliğini kullanın ve nereye bir değer katabileceğinizi görmek için fırsat kollayın.

Marka bilinirliğinizi artırın

İşletmenizin profilini yükseltin ve takipçilerinizle düzenli olarak iletişim kurmak için Twitter’ı kullanarak pazarlama etkinizi artırın. Twitter reklamlarıyla erişiminizi daha da artırabilirsiniz.

Güncel ve aktif olarak müşteri hizmetleri sunmaya çalışın

Twitter’da insanlar genellikle kullandıkları ürünler hakkında konuşurlar, o yüzden burası müşteri hizmetleri sağlamak için oldukça doğal bir mekandır. Twitter SMB (Small Business Blog – Küçük İşletmeler Blogu) kullanıcılarının %73’ü Twitter’ın müşteri hizmetleri sorunlarına kolay erişim ve hızlı cevap verebilme imkanı sağladığını belirtiyorlar. Destek sorgularını hızlı ve kolayca cevaplamak için siz de bunu kullanın. Bu size işiniz için iyi bir itibar ve müşterilerinizle sağlam bir ilişki katkısı sağlayacaktır.

Potansiyel müşteriler, marka savunucuları ve çevresinde etki sahibi profillerle iletişime geçin

Twitter size kişisel ağınızın dışındaki insanları takip etme ve onlarla etkileşime geçme fırsatı sunar. Bu da iş profilinizi yükseltmek ve değerli bağlantılar bina etmek için etkin profillerle ve sektör uzmanlarıyla çeşitli tartışmalara katılmak ve hatta yeni tartışmalar başlatmanın harika bir yoludur.

Twitter Sorunsuz Kullanmak için Temel Bilgiler

Müşterilerinizle etkileşime girmek ve sorunsuz bir şekilde sohbetler kurabilmek için kullanılan dili ve terminolojiyi iyi anlamanız gerekir. İşte size hemen başlamanız için bazı tanımlar:

Tweet: Bir “Twit” ya da “Tweet” metin, fotoğraf, bağlantı ve videolar içerebilecek şekilde Twitter’da yayınlanmış bir mesajlara verilen addır.

Reply / Yanıtla: Herhangi birinin Twit’ini cevaplamak için reply/yanıtla düğmesine tıklayın. Bir Twit’i yanıtlamak insanları dinlediğinizi ve yardımcı cevaplar verdiğinizi göstermenin bir yoludur.

Retweet: Retweet takipçilerinizle başka birinin Twit’ini paylaşmaktır. Twit’i olduğu gibi paylaşmak veya bir yorum ekleyip Twit’i alıntılamak için Retweet düğmesine tıklayın.

Like / Beğen: “Like” bir Twit’i onaylamanın basit bir yoludur. Aynı zamanda sonradan tekrar bulmak isteyebileceğiniz bir Twit için de onu imlemenin bir yoludur. Bir Twit’i beğenmek için kalp ikonuna tıklayın; böylece o Twit’in yazarı da kendisini takdir ettiğinizi görecektir.

Hashtag: Hashtag # sembolüyle birlikte boşluksuz olarak yazılan herhangi bir kelime veya kelimeler öbeği olabilir. İnsanlar aynı konu üzerinde sohbetler organize etmek için hashtag’leri, yani etiketleri kullanırlar ve böylece belirlenen bir konu üzerine tüm içerikleri bulmak herkes için kolaylaşır. Bir hashtag’e tıklarsanız doğrudan o terimle ilgili arama sonuçlarına yönlendirilirsiniz. Çok popüler olmuş Hashtag’li sözcükler genellikle Trend Topics (Gözde Konular) listesine girerler.

Mention / Anma: Bir Twit’e bir başkasının dikkatini çekmek üzere mesajınızda onun @kullanıcıadı’na yer verebilirsiniz. Bunu birine bir sorun sormak için, ona teşekkür etmek için veya sadece bir içeriği vurgulamak için kullanabilirsiniz.

Markanızın Başarısı için Adım Adım Twitter Kullanımı

Twitter’ın işletmeler için oluşturduğu ve tavsiyelerde bulunduğu kendi sitesinde bir işletmenin Twitter’da ilerlemesi ve yükselmesi için gerekli aşamalar şöyle sıralanıyor:

  • İşiniz / işletmeniz için Bir Twitter profili oluşturun
  • Bir içerik stratejisi oluşturun
  • Takipçi kitlenizi oluşturun ve sayılarını hızla artırın
  • Takipçilerinizle bir ilişki bina edin
  • Twitter analizleri ile sonuçlarınızı sürekli izleyin

Peki şimdi de bunları yaparken atılması gereken adımlarla ilgili altın değerinde tavsiyelerimize bir bakalım:

Birinci Adım – Markanızı Doğru Tanıtın

Twitter Kullanıcı Adınızı dikkatle seçmelisiniz. Çünkü Twitter’da hiçbir şey markanızı hesap adınız kadar iyi açıklayamaz. Profil görsellerinizi de özenle belirleyerek marka imajınızı doğru yansıtmalısınız. Özel tasarım yaptırmak en garantili yoldur.

İkinci Adım – Güçlü Bir Kuruluş Profili Sunun

Twitter hesap profilinizi tamamıyla doldurmanız çok önemlidir. Doldurduğunuz her alan Twitter’daki potansiyel müşterilerinize marka hikayenizi tamamlayan daha fazla ayrıntı verecektir. Örneğin insanlara size nereden ulaşabileceklerinizi mutlaka bildirmelisiniz. Web site adresinizi mutlaka belirtmelisiniz.

Üçüncü Adım – İnsanları Takip Etmeye Başlayın

Doğru insanları takip etmelisiniz. Ne kadar sektörünüzle alakalı hesapları takip ederseniz o kadar geniş bir potansiyele erişme imkanı kazanacaksınız demektir. Müşterileriniz, iş ortaklarınız, tedarikçiler, toptancılar, ticari organizasyonlar, profesyoneller vb…

Dördüncü Adım – Konuşmaya Başlayın

Konuşmaya başlamak için önce iyice dinlemelisiniz. Sonra en uygun anlarda diyaloglara başlayabilirsiniz. Twitlere yanıtlar yazarak, müşteri sorularını cevaplayarak, hashtag’lerdeki bazı konulara yazılan yorumlara eklemeler ve mentionlar yaparak konuşmalarınızı zamanla geliştireceksiniz.

Beşinci Adım – Dikkatli Konuşun

“Twitter’da konuşma” konusunda kendinizi geliştirdikçe, soracağınız soru şu olacak: Twitter’da ne hakkında konuşmalıyım? Her işletme için bunun cevabı farklıdır. Hedef kitlenizle aranızdaki tatlı iletişim noktasını bulup, bunu tetikleyici konular açacaksınız. Faydalı bilgiler paylaşabilirsiniz, ürününüz veya hizmetlerinizle ilgili çok sorulan bir genel soruya cevap verdiğiniz hashtagler açabilirsiniz. Bu hem sizin faydanıza hem de takipçileriniz / müşterilerinizin faydasına, keyifli ve ahenkli bir etkileşim ortamı oluşturacak.

Altıncı Adım – Web Sitenize ve Blogunuza Trafik Akışı Sağlayın

Twitter web sitenize trafik çekmek için harika bir platformdur. Bunu yapmak için web sitenizdeki sayfalara ve blog yazılarına bağlantı (link) verdiğiniz twitler atmanız yeterli.

Yedinci Adım – Online Varlıklarınızı Birbirine Bağlayın

Yani sitenizle Twitter arasında bağlar kurun. Bunun 3 yolu vardır:

  1. Twitter hesap bilgilerinizi web sitenizde ve blogunuzda paylaşın.
  2. Sitenize bir Twitter timeline ekleyin.
  3. Blog yazılarınızda “bunu twitleyin” tarzı düğmelere yer verin.

Ayrıca mobil kullanıma özen göstermeli, Twitlerinizde fotoğraflar ve videolar paylaşmayı unutmamalısınız. Listeleme özelliğini kullanarak Twitter’da takipçilerinizi de ilgi konularına göre listelendirebilirsiniz.