Twitter Nasıl Kuruldu?

By 28 Temmuz 2020 Reklam, Sosyal Medya

Twitter Nasıl Kuruldu?

Twitter hepimizin bildiği üzere bir sosyal medya platformu. Bir diğer adıyla mikro blog platformu. Kullanıcılar tweet adı verilen kısa yazılar yazarak takipçileriyle paylaşıyorlar. Eğer isterlerse bu tweetlere fotoğraf, video veya gifler ekleyebiliyorlar. Hashtag kullanarak bir tweetin belli bir kategoride gözükmesini sağlayabiliyorlar. Bunlar Twitter hakkında herkes tarafından bilinen ve uygulanan şeyler. Peki Twitter nasıl ortaya çıktı? Kim tarafından kuruldu ve nasıl bugünlere geldi? Gelin hep beraber buna bir göz atalım.

Twitter, Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, ve Evan Williams tarafından Mart 2006’da oluşturulup Temmuz 2006’da insanların kullanımına açıldı. 2013 yılında dünyada en çok ziyaret edilen 10 internet sitesinden biri oldu ve 2020 yılı içinde Google Play Store’da 1 milyar kullanıcı sayısını geçmiştir.

2004 yılında, Twitter’ın da çatısı altında kurulacağı Odeo isimli bir şirket faaliyete geçiriliyor. 2005 yılında Odeo, “Podcasting” isimli servisini tanıtıyor ve ilgi beklenenin altında kalıyor. Şubat 2006’da Jack Dorsey, Noah Glass, Evan Williams ve Biz Stone, kullanıcıların durumlarını mesaj olarak paylaşabileceği bir platform üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Bu çalışma sonrasında orijinal fikri Jack Dorsey’e ait olan “Durum” konsepti ortaya çıkıyor, Mart ayının ilk günlerinde Noah Glass’ın önerisiyle isim olarak Twitter seçiliyor. Twitter’da ilk mesaj “#38” şeklinde ve geliştirici ekipte yer alan Dom Sagolla tarafından atılıyor. Ayrıca Twitter 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkçe olarak kullanılabilir hale gelmiştir.

Twitter logosunda bulunan mavi sevimli kuşun bir adının olduğunu biliyor muydunuz? Kuşun ismi Larry. Ayrıca ana sayfaya yönlendiren ikon ilk bakışta bir ev gibi gözükebilir ancak ikon aslında bir kuş kafesi.

Twitter aynı zamanda diğer sosyal medya mecralarının da olduğu gibi bir reklam platformu. Firmalar Twitter’da hesap açarak ürünlerinin tanıtımını yapabiliyorlar. Ürünleri ile ilgili bir tweeti belli bir süre için o konuyla ilgili olabilecek kişilere reklam olarak çıkabiliyorlar. Ayrıca Trend Topic listesinde de bir hashtag’e sponsor olabiliyorlar.

Twitter’ı milyonlarca insanın kullandığından bahsettik. Şimdi en çok hangi hesapların takipçileri varmış bir de ona bakalım;

Birinci sırada Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı Barack Obama, 112 milyonu aşkın takipçisiyle bulunuyor.

İkinci sırada ise genç şarkıcı Justin Bieber bulunuyor. Takipçi sayısı 108 milyonun üzerinde.

Üçüncü sıra ünlü şarkıcı Katy Perry’nin. Justin Bieber ile aralarında çok az bir fark bulunuyor ve kendisi de 108 milyon üzerinde takipçiye sahip.

Dördüncü sıra 95 milyon ile Rihanna’nın.

Beş numarada ise 86 milyon ile Taylor Swift var.

Twitter’da konuşulanlar ve paylaşılanlar bugün birçok insanı etkiliyor ve manipüle edebiliyor. O yüzden uyarımızı yapıp size keyifli bir Twitter deneyimi diliyoruz. 😊