Twitter Fleets Nedir?

Twitter Fleets Nedir?

Snapchat, Instagram, Facebook derken şimdi Twitter’da hikayeler özelliğini yaşamımıza soktu. Herkesin bildiği üzere hikaye özelliği 24 saatlik kaybolan görsel veya videolardan oluşuyor. Özellikle ilk önce Instagram’a geldiği zamanlarda çok büyük ses getiren oldukça büyük bir kullanıcıyı Snapchat’ten koparan hikayeler özelliği günümüzde ürün etiketlemeden, insanların direkt birbirleriyle iletişim kurduğu bir ortam haline de geldi. İşte bu yazımızda bu özelliğin Twitter’daki ismi olan Fleets’den bahsedeceğiz.

Fleet’ler, tıpkı Instagram’daki gibi Twitter uygulamasının hemen üstünde, yuvarlak profil resimleriyle birlikte sıralanıyor. Ayrıca anas ayfadaki bir tweet de Twitter Fleets’te hikaye olarak paylaşılabiliyor. Kullanıcılar, metin, Tweetler, fotoğraflar veya videolar ile Fleet oluşturabiliyor ve Fleet’lerini çeşitli arka plan ve metin seçenekleriyle özelleştirebiliyor. Fleets’de bir Tweeti paylaşmak için Tweetin altındaki “Paylaş” simgesine ve ardından “Fleet’de Paylaş” a basmak yeterli. Sonra, bazı metin veya emojilerle bunun hakkında ne düşündüğünü kullanıcı ekleyebilir. Yakın zamanda, çıkartmalar ve canlı yayın özelliği Fleets’de mevcut olacak.

Tam profili görebilen herkes (yani kilitli olmayan hesaplar vb.) Fleets’leri görebiliyor. Eğer herkesten Direkt Mesaj alma seçeneğini etkinleştirdiyseniz Fleets’lere herkes yanıt verebiliyor.

Twitter, Brezilya, İtalya, Hindistan ve Güney Kore’de yaptığı deneme testleriyle, Fleets’lerin insanların sohbete daha rahat katılmalarına yardımcı olduğunu gördü. Fleets kullananlar, Fleets ve Direkt Mesajlar aracılığıyla Twitter’da daha fazla sohbete katıldılar. Twitter’da yeni olanlar, Fleets’leri akıllarından geçenleri paylaşmanın daha kolay bir yolu olarak gördüler. Elbette Fleets, kullanıcıların geri bildirimlerine göre yeni özelliklerle zaman içerisinde güncellenecek.

 

Genel toparlayacak olursak Twitter’da bu artık hikaye akımının bir parçası ve uygulama üzerinden bilgi paylaşmak daha farklı şekillere evrilmiş oldu. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊