Türkiye’nin E-Ticaret Şirketleri Nasıl Kuruldu?

By 5 Eylül 2020 E-Ticaret

Türkiye’nin E-Ticaret Şirketleri Nasıl Kuruldu?

90’ların sonunda internetin tüm dünyada yaygınlaşarak evlerimize kadar geldiği dönem insanlık için çok büyük bir dönüm noktası oldu. Bu değişim elbette bir günde olmadı ancak ilerleyen yıllar sosyolojik ve psikolojik açıdan bile insanları etkiledi. İnternet bağımlılığı günümüzde bile birçok insanın hayatını yaşanılmaz hale getirmekte. Bunun yanı sıra internetin yaygınlaşması birçok sektörün dönüşüm geçirmesini sağladı ve yeni sektörler ortaya çıktı. Dönüşüm gösteren en önemli sektörlerden birisi hiç kuşkusuz alışveriş sektörü oldu. Artık insanlar evinden çıkmadan alışveriş yapabiliyorlardı. Ön yargı ile yaklaşan insanlar oldu ancak günümüzde e-ticaret dünya çapında akıl almaz bir büyüklüğe erişti ve milyonlarca insan bu işten para kazanıyor.

Şimdi isterseniz e-ticaretin ülkemizde nasıl bir boyutta olduğuna ve hangi firmaların öncülük ettiğine bakalım.

 

Hepsiburada

Hepsiburada.com, 1998 yılında faaliyete geçen ve yalnızca internet üzerinden hizmet veren Türkiye’nin ilk e-ticaret sitelerinden biridir. 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Türkiye’nin en sevilen markası, 2013 yılında ise Yılın E-ticaret Sitesi seçilmiştir ve internet sitesi aylık 100 milyondan fazla ziyaret almaktadır.

İstanbul, Şişli’de yönetim merkezi ve Kocaeli, Gebze’de 100.000 m2 alana sahip bir operasyon merkezi bulunmaktadır. Tüm hizmetler bu merkezden sağlanmaktadır. Şirketin birlikte çalıştığı 5000’den fazla tedarikçi firma vardır.

Gittigidiyor

Ülkemizde e-ticaret denilince akla gelen ilk firmalardan biride şüphesiz Gittigidiyor. 5 Şubat 2001 tarihinde yayına başlayan GittiGidiyor.com, alıcılarla satıcıları buluşturmayı amaçlayan bir e-ticaret sitesi yaratmak üzere yola çıkan Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kuruldu.

Türkiye’de e-ticaretin gelişebilmesi için kullanıcılarına, güvenli bir alışveriş ortamı sunmak hedefiyle yola çıkan GittiGidiyor, 2001 yılında hem alıcıları hem de satıcıları koruyan bir ödeme-onay sistemi geliştirdi. “Sıfır Risk Sistemi” olarak adlandırılan bu sistem ile bugüne kadar 13 milyonun üzerinde satış işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

2007 yılı Mayıs ayında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi eBay, GittiGidiyor’a ortak oldu. İlerleyen zamanlarda Gittigidiyor farklı girişimlerde bulundu. Cimri.com bunlardan en bilinenidir.

Trendyol

Hem e-ticaret sitesi olup hem de modaya katkıda bulunan nadir markalardan biridir. Trendyol. 2010 yılında Demet Mutlu tarafından kurulmuştur. Şirket 300.000 dolar sermaye ile çıktığı yola 16 ayda 150 milyon dolar gibi bir sayıya ulaşarak devam etmiştir. 2018 yılında ise Alibaba tarafından şirketin büyük bir kısmı 728 milyon dolara satın alınmıştır. Günümüzde şirketin en büyük hissedarı Alibaba’dır.

n11

n11 Mart 2013’te Doğuş Planet tarafından kurulmuştur. Doğuş Grubu ile Güney Kore merkezli SK Group, Haziran 2012’de Doğuş Planet adlı şirketi kurdu. Bu şirket de 20 Mart 2013’te n11.com’u hayata geçirdi. Adı başlangıçta numaraonbir.com olarak belirlenen site, şimdi ki adını SK Group’un Güney Kore’deki 11st.co.kr girişiminden almaktadır.

2018 yılı itibarıyla ticaret hacmi ₺7.8 milyar olan n11.com’da 100 bin kayıtlı mağaza, 14.6 milyon ürün ve yaklaşık 13 milyon üye bulunmaktadır.

 

Türkiye’de daha birçok e-ticaretle uğraşan firma var ancak en bilinenleri bu yazımızda sizlerle buluşturduk. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊