Starlink Nedir?

Starlink Nedir?

Çılgın girişimci Elon Musk. Artık bu ismi duymayanımız kalmadı. Elektrikli arabalardan, uzay roketlerine, güneş enerjisinden, Mars kolonileştirme hedefine kadar hep çılgın projelerde bulundu Elon Musk. İşte en önemli projelerinden biri olan Starlink için ise yeni bir tarih ortaya çıktı. Bu soruya cevap vermeden önce isterseniz Starlink neymiş ne değilmiş, insanlara ne gibi bir faydası var kısa bir göz atalım.

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

2019 yılı Kasım ayı itibarıyla SpaceX 122 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’tan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda ise 12.000 uydu konuşlandırılarak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanmaktadır. İlk 12.000 uydunun üç yörünge üzerinde bulunması planmakta. Üç yörüngenin ilki yerden 550 km. yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ardından 1.550 km. irtifada yaklaşık 2.800 Ku- ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 340 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklinde.

Daha öncede dediğimiz gibi SpaceX, Starlink projesi kapsamında toplamda 12 bin internet uydusu fırlatmayı planlıyor.  Özel uzay şirketi bu hedefe 2027 yılında ulaşmayı hedefliyor.

Ayrıca Samsung, Google ve Facebook’un da aralarında olduğu birçok firma, atmosfer veya yörüngede kurulacak sistemlerle internet sunma projesine kafa yormuştu. Ancak gerçekçi olduğumuzda bunu hayata geçirebilecek tek bir firma var o da uydu taşımacılığında lider ve yeniden kullanılabilir roketlere sahip olan SpaceX. Starlink, dünyanın dört bir köşesine internet erişimi sağlamayı amaçlayan bir proje. Eğer belirlenen tarihte hayata geçerse, 2024 sonrasında Amazon ormanlarında veya Sahra Çölü’nde bile gönül rahatlığıyla internete erişebilirsiniz.

Elon Musk’ın yaptığı açıklamaya göre ABD’deki beta çalışmaları tamamlandıktan sonra Starlink’e erişim sağlayacak ilk ülkeler Kanada ve Norveç olacak.

Starlink hakkında kısa bilgiler bu şekilde. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere. 😊