Günümüzde bir işletme için sadece bir web sitesine sahip olmak yeterli değildir. Dijital mağazanız Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya pazarlama sitelerine erişme gücüne sahiptir ve siz de artık bundan faydalanmayı düşünmelisiniz. Şirketinizin hala bir Instagram ve Twitter hesabı ya da bir Facebook sayfası yoksa siz de artık rekabetin gerisinde kalma riskini almayın ve hemen harekete geçin.

İşte sosyal medya pazarlamanın neden yapılacaklar listenizin en başında olması gerektiğine dair 9 müthiş neden:

  1. Hedef kitlenizi çok daha yakından ve hatta kişisel boyutlarda tanırsınız. Facebook ve Twitter’ı bu kadar etkileyici kılan müşteri bazında karşılıklı etkileşim kurabilmektir. Onların tweetlerini okuyabilir ve durum güncellemeleri ile günlük hayatları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ve genellikle de bu sayede pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.
  2. Problemlere ve sorulara hemen yanıt verebilirsiniz. Ürün veya hizmetinizle ilgili bir sorun varsa, bunu hemen öğrenmek istersiniz. Sosyal medya pazarlama sürecinde aldığınız geri bildirimler ile bir sorun varsa bunu ilk bilen siz olursunuz ve bu problemleri çözmek için adımlar atabilirsiniz. Yapılan çalışmalar tüketicilerin müşteri şikâyetlerine cevap verebilen şirketleri daha çok sevdiğini göstermiştir.
  3. Instagram, Twitter ve Facebook rekabeti çılgıncadır. Erken kalkan yol alır ve ne kadar çabuk Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarını kullanmaya başlarsanız, o kadar çabuk hayran ve takipçiyi elde edebilirsiniz. Böylesi bir rekabette geri kalmak istemezsiniz, çünkü oyuna erken başlamak rakiplere yetişmeye çalışmaktan daha kolaydır. Aslına bakarsanız, Facebook, Instagram ve Twitter’ın yanında belki de Linkedin’de bile bir rekabete girmeniz gerekmektedir.
  4. İnsanlar mesajlarınızı anlayabilecekler. İnsanlar Instagram, Twitter ve Facebook’u sosyal ağlar olarak görürler, pazarlama araçları olarak değil. Sonuçta onlar sizin reklam maksadıyla paylaştıklarınızı değil, onlara ne anlattığınızı dinlemek isterler.
  5. Bu pazarlama anlayışı size daha fazla satış getirir. Müşterilerin gözü önünde olduğunuz sürece satın alacak bir şeylere ihtiyaçları olduğu anda, doğal olarak sizin ürünlerinizi almaya meyilli olacaklardır. Sosyal medya pazarlama sadece işletmenizi potansiyel müşterilerin gözlerinin önünde tutmakla kalmaz, aynı zamanda onlara sürekli satın almaları için teşvikler sunmanıza fırsatlar verir. Örneğin ‘kupon kodları’ paylaşmayı veya tweetlemeyi deneyebilirsiniz; bunun Facebook ve Twitter’daki hayranlarınız ve takipçileriniz için ne kadar harika bir şey olduğunu ve ne kadar çok insanın bu kodları kullanarak satın alma gerçekleştirdiklerini görünce şaşıracaksınız.
  6. Varlıklarından bile haberdar olmadığınız müşterilere ulaşacaksınız. Twitter’da belli anahtar kelimeleri izlerseniz, sattığınız ürünleri arayan insanları bulabilirsiniz. Ve sonra onları doğrudan web sitenize yönlendirirsiniz. Pazarlama için Twiter’ı kullanmak ürünlerinizi isteyen insanlara bu ürünlere işletmenizden nasıl erişebileceklerini basit bir @ işareti aracılığıyla söylemek için harika bir yoldur.
  7. Hiç tanımadığınız müşteriler sizi bulur ve sizden alışveriş yaparlar. Facebook ile pazarlama sürecinde, muhtemelen sektörünüzle alakalı bir sürü gruba katılacaksınız ve birçok farklı potansiyel müşteri profilleriyle karşılaşacaksınız.

Sosyal medya pazarlama sürecinde ürününüz, sektörünüz ve müşteri kitleniz ile alakalı olan bütün gruplara katılacaksınız. Bu gruplara linkler paylaşarak, müşterilerinizi etkileyip, internet sitenize bakmalarına yardımcı olacaksınız. Bugün bir link paylaşın ve iki hafta sonra buralardan satışı gözlemleyin.

  1. Ücretsizdir. Bunun tartışılacak nesi var ki? Eğer kendi sosyal medya pazarlamanızı kendiniz yürütebiliyorsanız, herhangi bir sosyal ağ kampanyası düzenlemek müthiş ucuza gelecektir. Eğer bir sosyal medya yönetimi uzmanı veya bir reklam ajansı tutarsanız, bu size birkaç bin liradan başlayan maliyetler getirebilecektir. Ancak bu da size getirisi büyük bir yatırım olacaktır. İnternette insanlarla etkileşime girmek ve onlarla etkili bir iletişim kurmak konusu gözünüzü korkutuyorsa veya yazma becerilerinize yeteri kadar güvenmiyorsanız zaten bir reklam ajansıyla veya bazı uzman kişilerle çalışmak mutlaka düşünmeniz gereken bir yöntemdir. Sosyal medya sitelerinde kötü veya zayıf kaleme alınmış içerikler ya da yanlış mesajlar dijital PR çalışmalarınıza büyük zararlar verebilir.
  2. Sosyal medya pazarlama arenası oldukça yüksek seviyede bir rekabet alanıdır. Yüz binlerce hatta milyonlarca dolarlık reklamlar vermeniz gereken klasik pazarlama alanlarının aksine, sosyal medya pazarlaması tüm işletmelerin eşit koşullarda yarışa başladığı bir rekabet ortamıdır. Bununla birlikte sanal dünyada en hızlı ve en çok gelişen, en fazla viralleşen insanlar, en zeki olanlardır. Ve bu insanlar en dikkat çekici taktikleri, en yararlı ve link vermeye değer içerikleri kullanırlar. Eğer çok fazla trafik elde etmek ve online satışlarınızı gerçekten artırmak istiyorsanız, mükemmel ürünleri ve kusursuz müşteri hizmetlerini sunmanın yanında, zekanızı kullanmalı, rekabette hep bir adım öne geçebilecek hamleleri yapabilmeli, sosyal ağınızı en iyi ve etkin şekilde kullanmalısınız. Zaten iş dünyası dediğimiz şey de tamamen bunlardan ibaret değil mi?

İçinde bulunduğumuz bu muhteşem bin yılda (ya da milenyumda) artık pazarlama stratejilerinizin içine mutlaka ve mutlaka sosyal medya pazarlamasını da eklemelisiniz. Bugün neredeyse tüm şirketler Facebook’u zaten pazarlama çalışmalarında kullanıyorlar, ama artık Twitter’da da aktif olmaya başladılar bile. Eğer sizin işletmeniz de hala sosyal ağ sitelerinde aktif değilse, buna hemen başlamalısınız. Kim bilir belki tam da şu anda bazı satış fırsatlarını kaçırmaktasınız.

Online dünyada yer alın ve adınızı güçlendirin.

Dijital mağazanız web sitenizle sınırlı değildir. Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarınız sizi internet gezginleri ve potansiyel müşterilerinizin gözleri önüne taşır. Hatta kimilerine göre Google’da işletmenizle ilgili karşılaşılan tüm sonuçlar (olumlu, olumsuz, doğrudan veya dolaylı olarak şirketinizle ilgili olsun) işinizin ve bir diğer anlamıyla online mağazanızın imajını oluşturan parçalardır.

İnsanlar artık şirketlerin Facebook ve Twitter hesaplarının olmasını istiyorlar ve bunu bekliyorlar. Çünkü bu yolla o şirketlerle iletişim kurabiliyor, şikâyetlerini ve taleplerini aktarabiliyorlar. Siz de müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle böyle etkili ve güzel bir iletişim kurabilmenin yanı sıra, internetten organik trafik elde edebilmek gibi güzel faydalar sağlamak için sosyal medya pazarlamasını kullanmalısınız.