Sosyal Medya Nedir?

By 30 Haziran 2020 Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir?

Bugün 30 Haziran 2020. Yani Sosyal Medya günü. Daha önce böyle bir günün kutlandığını duymamış olabilirsiniz ancak Sosyal Medya günü 2009 yılından beri kutlanıyor. İnsanlara sağladığı özgürlüğü ve eğlenceyi kutlamak amacıyla böyle bir gün ilan edilmiş.

Biz de madem bugün Sosyal Medya günü (fikir sahibi olmayan yoktur ama) sosyal medyanın ne olduğundan, ilklerden ve bugünlere gelene kadar neler olduğundan bahsedelim dedik. Hazırsanız başlayalım.

Sosyal Medya en basit anlatımla kullanıcıların kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı çevrimiçi bir platformdur. Sosyal medya dünya çapında birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim kolaylaşmakta, kullanıcılar içerikleri, haberleri, düşünceleri, günlük yaşanan olayları, fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile görebilmekte ve görüşlerini yine bu sosyal ağ ile paylaşabilmektedir. Yani sosyal medya eşittir paylaşmak desek yeridir. İnsanlar ve kurumlar içerik paylaştıkça sosyal medya da var olabilmektedirler.

 

Geleneksel medyadan farklı olarak ise ölçümlenebilir olması en önemli özelliğidir. Televizyon veya bir gazete sayfasında ki reklamınızın tam olarak kaç kişiye ulaştığını veya ne kadar beğenildiği gibi verilere geleneksel medyada tam olarak ulaşamazsınız. Ancak sosyal medyada bir paylaşımın kaç kişiye ulaştığından tıklama oranına kadar olan verilerin hepsine ulaşabilirsiniz. Bu da sosyal medyada hedef kitlenize nokta atışı kampanyalar çıkarmanıza olanak sağlar.

İsterseniz biraz da ünlü sosyal medya platformlarının özelliklerine değinelim.

 

Facebook:

Herkesin bildiği üzere Facebook bir sosyal medya devi. Kullanıma açıldığı 2004 yılından beri çok büyük değişimler geçirdi. Genel anlamda ise insanların birbirlerini arkadaş olarak ekleyebilecekleri, yazı fotoğraf, konum gibi birçok şeyi paylaşabilecekleri bir platform diyebiliriz. Elbette bunun yanında birçok özelliği de mevcut.

Twitter:

Twitter halen popülerliğini koruyor. Diğer platformlardan farklı olarak aslında Twitter bir mikro blog sitesi. Kullanıcılar yazı paylaşmak istediklerinde 140 karakter sınırlamasına uyarak paylaşmak zorundalar. Ancak bu kural bazı profiller için 280 karaktere çıkarılmış durumda. Twitter’da düşüncelerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı paylaşabilirsiniz.

Instagram:

Şimdi geldik yükselen yıldıza. Instagram 2010 yılında bir fotoğraf paylaşım platformu olarak kuruldu. Diğer fotoğraf paylaşım platformlarına göre farkı insanların belirli filtreleri kullanarak fotoğraflarına başka bir hava katabilmeleriydi. Daha sonra Facebook tarafından satın alınmasıyla hikaye özelliğinin gelmesiyle birlikte Instagram inanılmaz bir kitle kazanmayı başardı.

Linkedin:

Linkedin aslında Facebook’tan bile eski. 2003 yılında kullanıcılarına kapılarını açtı. Genel anlamda insanların iş dünyasında ki yetkinliklerini paylaşmaları ve networking oluşturmasını amaçlar. Linkedin’de profil oluşturup iş dünyasında ki tüm tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Bunun yanında yazı, fotoğraf ve video gibi paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Pinterest:

Pinterest 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Temelde bir fotoğraf paylaşma platformudur ancak diğerlerinden farkı paylaşılan her pinin bir fikir olmasıdır. Örneğin ev dekorasyonuna ilginiz var diyelim. Hemen bir pano oluşturup insanların konu hakkındaki pinlerini toplayıp fikir edinebilirsiniz. Tabi ki kendi pinlerinizi de paylaşabilirsiniz. Pinterest şu anda dünya çapında 200 milyon kadar azımsanmayacak kullanıcıya sahip.

 

Bir de sosyal medyada ki uçuk sayılara bir göz atalım.

  •  Facebook’a kurucu olmadan ilk katılan kullanıcı, 2004 yılında Mark Zuckerberg’in oda arkadaşı Arie Hasit oldu. Günümüzde Facebook’ta, 11 milyar kadarı mobilde olmak üzere aylık aktif 13 milyar kullanıcı bulunuyor.
  • Twitter’da atılan ilk tweet, kurucu Jack Dorsey tarafından 21 Mart 2006’da “JUST SETTING UP MY TWTTR”
    Bugün günde 500 milyon tweet atılıyor.
  • İlk Instagram gönderisi Kevin Systrom tarafından 16 Temmuz 2010’da yayınlandı. Bugün Instagram’da günde 60 milyon fotoğraf paylaşılıyor.