Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Günümüzde ünlü bir firmanın veya ünlü bir kişinin sosyal medya hesabına sahip olmaması nadir rastlanan bir durumdur. Dünya çapında ise çeşitli sosyal medya mecraları mevcut ve her mecranın kendine has kitleleri bulunmaktadır. Bir firmanın sattığı hizmetinin veya ürünün kimlere hitap ettiğini ve hedef kitlesinin davranışlarını biliyor olması çok önemlidir.

Markanın, kurumsal, sosyal sorumluk kampanyaları, halkla ilişkiler ve diğer birçok alanda olduğu gibi sosyal medyada ki hedef kitlesi karşısında da iyi bir imaj çizmesi gerekir.

İşte tam burada Sosyal Medya Danışmanı devreye girmektedir. Hedef kitleye hangi ürün/hizmetin, hangi zamanda ve hangi dille paylaşılması gerektiğini ayarlamak Sosyal Medya Danışmanının görevlerinden sadece bir tanesidir.

Ülkemizdeki yaygın inanışa göre Sosyal Medya Danışmanı sadece paylaşım yapmamaktadır. Sosyal Medya Danışmanının sorumluluğunda olan birçok farklı iş vardır.

Bunlar:

İçerik Üretimi:

Hedef kitlenin karşısına çıkacak olan içerikler özgün ve güncel olmalıdır. Bu nedenle paylaşımların metni, görseli/videosu ve paylaşıldığı mecra gerçekten çok iyi seçilmelidir. Örneğin; Son yıllarda ki Instagram’ın hızlı yükselişi sebebiyle Facebook genç kitlesinin çoğunu kaptırdı. Yani günümüzde genç kitlenin çoğu Instagram’da daha çok zaman geçiriyor. Bu gibi etkenlere içerik üretirken dikkat etmek Sosyal Medya Danışmanının yapılacaklar listesindedir.

Hedef Kitle Etkileşimi:

Marka sürekli hedef kitlesiyle etkileşim halinde olmalıdır. Özellikle en yeni içeriklerin bile hızla tüketildiği günümüzde markanın kendisini unutturmaması oldukça önemlidir. Düzenli içerik paylaşımı ve hedef kitleyle girilen etkileşimler marka sadakatini ve güvenini artırmaktadır.

Pazarlama Fikirleri Geliştirme:

Yeni ve özgün içerikler markayı rakiplerinden her zaman daha ileriye taşır. Tabi fikir sahibi olan Sosyal Medya Danışmanını da 😊. Hayatta her şey değiştiği gibi tüketicilerin tüketim alışkanlıkları da değişmektedir. Sadece Sosyal Medya Danışmanı değil pazarlama ile uğraşan herkesin yeni fikirler geliştirmesi ve bunları hedef kitlesine sunması olmazsa olmaz özelliklerindendir.

Sosyal Medya Reklam Kampanyalarını Yönetme:

Markanın elinde olan hedef kitlesi kadar birde elinde olmayan hedef kitlesi vardır. Bu durumda markayı hedef kitleye bir şekilde duyurmak gerekmektedir. İşte burada Google Ads ve Facebook Ads gibi hizmetler imdadımıza yetişmektedir. Bir Sosyal Medya Danışmanının bu hizmetleri aktif bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir. Çünkü bir marka için reklamda olmazsa olmazlar arasındadır. Özellikle milyonların kullandığı internet ve sosyal medya kanallarında reklam ile var olmamak büyük bir kayıptır.

Sosyal Medya Danışmanı reklamların içeriğini, hangi zamanlarda aktif olacağını ve bütçesinin ne kadar olacağı gibi birçok değişkeni ayarlayabilme yetisine sahiptir.

Sosyal Medya Analizleri:

İşin birde iç kısımlarına bakalım. Sosyal Medyada ki profillerin analizlerinin gerçekleştirilmesi de Sosyal Medya Danışmanının görevidir. Örneğin bir e-ticaret sitesinin sosyal medya içerikleri ve kampanyaları yönetiliyorsa insanların hangi ürünleri sosyal medyadan görüp de sepetine eklediği veya satın aldığının verileri düzenli şekilde takip edilmelidir. Böylece bir ürünün talep görüp görmediğini Sosyal Medya Danışmanı anlayıp o içeriği daha da geliştirebilir veya insanlara sosyal medya reklamları sayesinde daha çok gösterebilir.

Bir Sosyal Medya Danışmanının yaptığı işler genel olarak bu şekildedir. Elbette bunların yanında tasarım, halkla ilişkiler ve daha birçok departman ile de birlikte çalışmaktadır.

Blog yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊