SEO Nedir?

By 17 Temmuz 2020 E-Ticaret, SEO

SEO Nedir?

Eğer dijital pazarlamanın herhangi bir tarafında faaliyet gösteriyorsanız SEO’yu kesinlikle duymuşsunuzdur ve neye yaradığını biliyorsunuzdur. Biz yine de bilmeyenler için demek olduğunu, SEO’yu meslek olarak yapan insanların neler yaptığından bahsedelim.

SEO, Search Engine Optimization demektir. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilebilir. Bir SEO Uzmanının görevi en basit anlatımla, kurumun internet sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü sağlamaktan ve siteyi üst sıralara doğal yollarla taşımaktan oluşmaktadır. Tabi ki her işte olduğu gibi bu işte de güç kötüye kullanılabilir. İşte bu noktada karşımıza ‘’White Hat SEO’’ ve ‘’Black Hat SEO’’ ayrımı çıkıyor. İsimlerden de anlaşılacağı üzere beyaz doğal, kurallara uygun ve yasaların dışına çıkmayan SEO’yu temsil ediyor. Siyah ise bu işin yasa dışı ve tavsiye etmediğimiz tarafı. Doğal olmayan yolları kullandığınız takdirde Google Ceza Kutusuna düşme olasılığınız var demektir. Bu da neredeyse o siteyi tamamen unutmanız anlamına gelir.

Light Side ve Dark Side’dan yeteri kadar bahsettik. Şimdi de biraz bu işin nasıl yapıldığından ve yöntemlerinden bahsedelim.

Yapacağınız SEO çalışmaları sitenizin arama motorlarında, insanlar belirli anahtar kelimeleri aradığı zaman üst sıralarda olmanızı ve fark edilmenizi sağlar. Bu optimizasyonlar sayesinde hem sitenize daha çok trafik çekersiniz hem de Arama Motoru Pazarlaması yani SEM’e göre ücret ödemezsiniz. Şunu söylemekte ise fayda var SEO süreci hiç bitmez. Çünkü arama motorları sürekli algoritmalarını yenilemektedir. Yeni güncellenen algoritmaları takip etmek ve buna göre stratejiler oluşturmak bir SEO Uzmanının sürekli yaptığı işlerden biridir.

Site İçi SEO:

Site İçi SEO’da sitenin optimizasyonu yapılır. Çünkü bir arama yapıldığı zaman Google Botları bizim gördüğümüz siteyi değil arka planda ki kod kısmını tarar. Sitede alakasız içeriklerin olması veya alakasız anahtar kelimelerin kullanılması SEO açısından birer eksidir. Sitede ki butonlar, linkler, yazılar vs. gibi tüm materyallerin alakalı ve düzgün çalışıyor olması gerekmektedir.

Site Dışı SEO:

Site dışında ise kamuoyunda nasıl bilinildiği önemlidir. Diğer sitelerde ki sizin sitenize yönlenen linkler doğru adrese gidiyor mu veya çalışıyor mu gibi sorular önemlidir. Yani link inşasının planlı ve alakalı yapılması önemlidir.

Kullanıcı Deneyimi:

Sitenize gelen kullanıcılar gerçekten aradığını hemen bulabiliyor mu yoksa şöyle bir göz atıp kullanışı zor bulup hemen çıkıyorlar mı? Bu noktada SEO Uzmanı ve Kullanıcı Deneyimi tarafı koordineli çalışmalıdır. Çünkü sitenin anlaşılır ve kolay kullanılabilir olmaması ziyaretçinin sitenizden hemen çıkmasını sağlayacaktır. Bu gibi durumların çokluğunda Google tarafından sitenizin kalite puanı düşecektir ve siz de küme düşmemeye oynayacaksınız. Çünkü Google’da ikinci sayfaya tıklama oranı oldukça düşük.

İçerik Pazarlama:

Burada sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Eğer bir e-ticaret sitesiyseniz sosyal medyada ki reklamlarınız sayesinde sitenize çok sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz. Üreteceğiniz farklı içerikler sayesinde de satın alma olmasa bile kullanıcıların sitenizde keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

 

Özetleyecek olursak SEO işine girişecek yeni bir kurum iseniz öncelikle siteniz kullanıcı deneyimi açısından çok iyi olmalıdır. Sitenin çok yüksek boyutlu ve alakasız içeriklerle doldurulması hem sitenize çektiğiniz ziyaretçinin hemen çıkmasına neden olur hem de sitenizin geç açılmasına neden olur. SEO’da hemen sonuca ulaşamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca SEO çalışmaları her daim devam etmelidir. Diğer sitelerden size yönlenen linklerin her zaman çalışıyor ve alakalı olması çok önemlidir. Yani sitenizde kırık link kesinlikle olmamalı. Bunların yanı sıra markanızı da her mecrada iyi pazarlamalısınız. Ancak bu şekilde organik trafiğinizi artırabilirsiniz.

 

Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊