Renklerin Anlamları

By 14 Ekim 2020 Freelance

Renklerin Anlamları

Dünyamızı oluşturan renklerin her birinin farklı anlamlar uyandırdığını duymuşsunuzdur veya direkt kendiniz mutlaka gözlemlemişsinizdir. Ayrıca dünyanın en ünlü markalarının da bu renk anlamlarına göre logo ve kurumsal kimlik tasarladığını biliyorsunuzdur. Çünkü markanın verdiği hizmete bağlı olarak kullandığı renkler uyumlu olmalıdır. Hatta bazı markaların söz sahibi olduğu bir sektörden, daha alakasız bir sektöre kayması bile bazı zamanlar olumsuz tepkiye yol açabiliyor. Örneğin hepimizin bildiği Dimes markası meyve suyu üretimi yaparken süt üretimine de girmiştir ancak çok uzun süreli olmamıştır. İşte bu yazımızda renklerin anlamlarına ve o renklerin markalarla olan ilişkilerine değineceğiz.

KIRMIZI

Macera, Kan, Aksiyon, Tehlike, Enerji, Heyecan, Aşk, Tutku

Kırmızı dikkat çekici bir renktir. Kan ve savaştan, aşk ve tutkuya kadar pek çok duyguyu içinde barındırabilecek kadar güçlüdür. Genelde dikkat çekmek isteyen markalar ‘kırmızı’ rengini kurumsal kimliğinde kullanır. Aynı zamanda kırmızı renginin kan basıncını artırdığı ve insanların acıkmasını sağladığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yiyecek ve içecek markaları da ağırlıklı olarak kırmızıyı tercih eder. Bu markalara örnek olarak Coca Cola, McDonalds, Eti ve Ülker verilebilir.

SARI

Mutluluk, Neşe, Uyarı, Korkaklık, Pozitiflik, Isı, Merak, Gülümseme

Sarı da kırmızı gibi içinde pek çok farklı duyguyu barındıran bir renktir. Bir yandan gün ışığı ve mutluluk hissi verirken bir diğer yandan uyarı mesajları da verebilir. Çok açık bir renk olduğu için dikkat çekici ve görünürlüğü kolay olan bir renktir. Bu nedenle dikkat çekmek ve mutluluk ve sıcaklık hissi yaratmak isteyen markalar genelde tercih eder. Lipton, Ikea, Snapchat sarı rengini kullanan markalardır.

MAVİ

Otorite, Güven, Dinginlik, Sadakat, Güç, Başarı, Dürüst, Resmi

Mavi bir yandan dinginlik ve huzur hissi verirken, güven ve başarı duygularını yüksek oranda da içerir. Bu nedenle kurumsal kimlik renk seçimlerinde en popüler rengin mavi olduğunu söyleyebiliriz. İtibar, güç, başarı gibi duyguları öne çıkarmak isteyen devlet ile ilişkili veya lider özellik taşıyan markalar genelde maviyi tercih eder. İş Bankası, Halkbank, Facebook ve Samsung gibi.

YEŞİL

Canlı, Doğal, Taze, Uyum, Sağlık, Para, Yaşam, Yenilenme

Yeşil hayatı ve yenilenmeyi temsil eder. Huzur veren ve uyumlu bir renk olmasının yanında aynı zamanda kıskançlık ve tecrübesizliği de çağrıştırabilir. Yeşil rengini kurumsal kimliğinde kullanan markaların ağırlıklı olarak yeşil ve doğa dostu markalar ya da dernek ve vakıflar olduğunu görebilirsiniz. Ya da örnek olarak ‘BP’ gibi asıl iş kolunun doğa ve sağlık çağrışımlarından uzak olmasına rağmen, zihinlerde çevreci imajını korumak isteyen markalar da tercih etmektedir. Starbucks, Spotify ve Subway gibi markalar örnek verilebilir.

En çok tercih edilen renkler ve kullanılan markaları derledik. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊