Remarketing Nedir?

Remarketing Nedir?

Bir sitede gezinip çıktıktan sonra başka bir sitede baktığınız ürünlerin reklamı çıktığını illaki fark etmişsinizdir. Hatta birileri beni takip mi ediyor bile düşünmüş olabilirsiniz. Aslında evet. Ancak bu takip sanal ortamda. Site sahiplerinin sitelerinde kullandıkları bazı kodlar sayesinde bu mümkün olabiliyor. Remarketing, cookie bazlı bir teknoloji kullanır. Bu teknoloji sayesinde sitenizi ziyaret eden kişilerin cihazlarına basit bir Javascript kodundan oluşan bir cookie yerleştirilir ve sitenizi terk ettikten sonra onları takip edebilirsiniz. Böylece, diğer ziyaret ettikleri sitelerde aynı kişilere reklamınız tekrar gösterilir ve genellikle sitenize geri dönerek dönüşüm gerçekleştirmeleri hedeflenir.

Daha önceki yazılarımızda Google Analytics ve Facebook Pixel’den bahsetmiştik. İşte bu eklenen kodlar sayesinde özellikle e-ticaret siteleri dönüşüm gerçekleştirmeyen kullanıcılara Remarketing yani Yeniden Pazarlama yapabiliyorlar. Remarketing tamamıyla sizi tekrar siteye çekme amacı ile yapılmaktadır. Tabi ki diğer pazarlama türlerinde olduğu üzere Remarketing’in de bazı gereklilikleri ve stratejileri var. Hadi şimdi bunları inceleyelim.

Öncelikle yukarıda ve önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Analytics ve Pixel kesinlikle sitenizin kod kısmında olmalı. Bunlar olmadan kullanıcının sitenizden çıktıktan sonra nereye gittiğini takip edemezsiniz. Bu kodlar çeşitlilik göstermektedir. Sepete ekleyip satın almayan kullanıcı, ürünlere sadece göz atan kullanıcı gibi daha birçok çeşidi vardır. Burada önemli nokta sitenizi ziyaret eden kullanıcı hakkında bilgi sahibi olmanız ve ne çeşit tepki gösterdiklerini anlamaktır. Örneğin kullanıcı ürünü sepete ekliyor ancak satın almıyor. Dönüşüm hedefinize bu kadar yaklaşmışken kullanıcıyı vazgeçiren nedir? Siteniz hata vermiş olabilir, kredi kartı ile ilgili sorunlar olmuş olabilir veya bambaşka bir sorun.

Remarketing sayesinde daha önceden ulaştığınız kullanıcılarınıza tekrar ulaşabilirsiniz. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret etmiş ve dönüşüm yaparak ayrılmışsa ve sizin de pazarlamak istediğiniz yeni ürünleriniz var ise bu kullanıcıları sadık birer müşteri haline getirebilirsiniz.

Remarketing yalnızca tarayıcı üzerinden de olmuyor elbette. Daha önceden mail adreslerini aldığınız kullanıcılarınıza bu şekilde ulaşıp ürünlerinizi tanıtabilirsiniz ve yeni gelen ürünlerinizi sadık müşterilerinize duyurabilirsiniz.

Remarketing’te test etmek oldukça önemli. Belli bir ziyaretçi kitle elinizde var evet ama bunların ne kadarı dönüşüm sağlama potansiyeline sahip. Bu nedenle kampanyalarınız için spesifik bir hedef belirlemeden önce küçük bütçelerle testler yapmanız gelecekte işinize yarayacaktır.

Peki gelelim sonuç kısmına. Remarketing benim siteme ne kazandırır?

  • Sitenizde bulunan sürekli ziyaretçi oranlarınızı artırabilir,
  • Sitenize girip ilk sayfadan çıkan ziyaretçilerin oranını düşürebilir,
  • Dönüşüm oranlarınızı ve satışlarınızı yükseltebilirsiniz,
  • Remarketing kullanarak yaptığınız reklam kampanyalarında fiyat araştırması yapan potansiyel müşterilerinizin ürün veya hizmetinizi hatırlatma şansı yakalarsınız,
  • Sitenizde satın alma aksiyonunu almamış ama ürünle temasa girmiş müşterinin aklında yer edinerek satın alma eylemine yönlendirebilirsiniz,
  • E-ticaret kanalınızdan alışveriş yapmış kişileri remarketing ile yeniden alışverişe yönlendirmek, müşteri sadakatini kazanmanızda etkili olur ve marka güvenilirliği artırır.

Yeni bir yazımızda görüşmek üzere. 😊