Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Bu yazımızda her zaman değindiğimiz konulardan farklı olarak başka bir konuya değineceğiz. Kuantum Bilgisayarlarının ne olduğuna. Evet belki bu konu her yiğidin harcı değildir ancak biz de araştırmalarımız sonucu bir insanın genel kültür olarak bilmesi gerekenleri sizlere aktaracağız. Kuantum bilgisayarının ne işe yaradığı ve çalışma mantığı gibi ana konular üzerinde duracağız. Hazırsanız hemen konumuza geçelim. 😊

Paul Beniof, 1981 yılında Max Planck’ın enerjinin sürekli değil de kesikli değerlerdeki, m,n,k enerji kuantlarla salındığını öne sürdüğü fikrinden yola çıkarak kuantum bilgisayar konseptini teoriye dönüştürmüştür. Bu yıldan itibaren kuantum bilgisayarların üretimi ve insanların günlük hayatlarında kuantum bilgisayarları kullanabileceği düşüncesi özellikle kuantum fiziğindeki ve teknolojideki yeni gelişmelerle daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. Kuantum bilgisayar düşüncesi, maddeyi ve enerjiyi atom ve atom altı seviyede açıklamaya çalışan kuantum teorisinin temel ilkeleri üzerinde geliştirilmektedir. Bu bilgisayarlar işlemler yaparken; kuantum bitleri (kübit), süper pozisyon ve kargaşa kuramı gibi kuantum fenomenlerini kullanırlar. Bu sayede kuantum bilgisayarları, sıradan bilgisayarların tek başlarına gerçekleştiremeyeceği zorlu işlemleri kolaylıkla yapabilirler.

Klasik bilgisayarlarda bilgi bitlerle yani 0 ve 1’ler ile temsil edilirken, kuantum bilgisayarları bilgisayar bellek birimi için kuantum bitlerini yani kübitleri kullanır. Kübitler iki durumlu kuantum mekaniği sisteminden oluşmaktadır. Kuantum teorisi bize iki ayrı kuantum durumunun bir parçacık için aynı anda geçerli olabileceğini söylemektedir. Süper pozisyon ve kargaşa kuramı terimlerine bakarsak bu durum bizim için şaşırtıcı olabilir. Fakat bir parçacığın aynı anda farklı durumlarda bulunması durumunu günlük hayatımızda tecrübe etmeyiz. Yani sıradan bilgisayarlarda bilgi 0 veya 1’dir. Yani ya vardır ya yoktur. Ancak kuantum bilgisayarlarında aynı anda hem 0 hem de 1 olabilir.

D-Wave Systems isimli bir şirket şu sıralar dünyada daha önce hiç yapılmamış en büyük kuantum bilgisayarı yapmaya çalışıyor. Google ve NASA gibi büyük şirketler bu sistemler için D-Wave şirketine 10 milyon doların üzerinde harcama yaptı.  Google yapay zeka ve hızlı web aramaları gibi konulardaki optimizasyon problemlerini çözmek için D-Wave’nin sistemini kullanmaktadır. NASA ise bu sistemi gelişmiş görev planlama, örüntü tanıma ve hava trafik kontrolleri için kullanmaktadır.

Şu an için NASA ve Google D-Wave şirketini kendi kuantum bilgisayar donanımlarını kurmak için kullanmaktadırlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki şu an kullanılan kuantum bilgisayarlar tam anlamıyla kuantum fiziği ilkelerini barındırmıyor. Bu değerlendirmeler sonucunda şu an için kuantum bilgisayarların evrensel kuantum bilgisayarlar olarak adlandırılması uzun zaman alacaktır. Kuantum mekaniği ve fiziğinin keşfinden itibaren uzun bir yol katedilsede ilerlemek için de önümüzde hala uzun bir yol var.

Yani anlayacağınız üzere kuantum bilgisayarları hala bilimsel çalışmalar için kullanıyor. Kuantum gibi uçsuz bucaksız ve bir o kadar da bilinmeyen bir alanda daha çok yol almamız gerektiği aşikar. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊