Kasım 2020 Aylık Trend Raporu

Koca bir Kasım ayı daha arkamızda kaldı. Covid-19 salgını nedeniyle hala birçoğumuz evlerde olsa da, ara sıra hava almak için dışarı çıkmak iyi geliyor. En azından bizim için öyle. 😊 Kasım 2020’de diğer aylarda olduğu gibi kendi içinde farklı olaylara ve gelişmelere sahne oldu. Her zaman ki gibi sözü hiç uzatmadan bu gelişmeler neymiş kısaca bir hatırlayalım.

 

Sosyal Medya Şirketlerine 30’ar Milyon TL Ceza Kesildi

Bildiğiniz üzere Temmuz ayında, 1 milyondan fazla günlük erişime sahip olan sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurmalarını zorunlu tutan bir yasa teklifi TBMM’de kabul edilmişti ve yasanın kabul edilmesinden sonra, Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya platformlarına temsilci atamaları için süre verilmişti.

Bu süre içerisinde temsilci atayan tek sosyal medya platformu Rusya merkezli VK (VKontakte) olmuştu ve Kasım ayı başında da kendilerine tanınan sürenin sona ermesinin ardından, temsilci atamayan Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik cezalar kesilmişti. Şimdi ise bu sosyal medya platformlarına, ilk cezadan sonraki 30 günlük süre içerisinde hala temsilci atamadıkları için 30 milyon TL’lik yeni cezalar kesildi. Platformlar, bundan sonraki 30 günde de aynı tavırlarını sürdürdükleri takdirde, Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu platformlarda reklam vermesi yasaklanacak.

Netflix İstanbul’da Ofis Açacak

Dünyanın en büyük içerik sağlayıcılarından olan Netflix, Türkiye’ye özel içeriklerinin ardından şimdide İstanbul’da bir ofis açacak. Kısa süre önce Türkiye’de 10 yeni orijinal yapıma imza atacağını duyuran Netflix, önemli bir adım daha atarak İstanbul’da bir ofis açma kararı aldığını açıkladı. Netflix İstanbul Ofisi, 2021 yılının ikinci yarısında kapılarını açacak ve yeni istihdam olanaklarını beraberinde getirecek.

Facebook’ta Videolara Reklam Ekleme Özelliği Türkiye’de

2,7 milyar kullanıcısıyla dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal ağı olan Facebook önemli bir özelliğini daha Türkiye’de kullanıcılara sundu. Son zamanlarda video konusunda birtakım yenilikler getiren Facebook bu defa Türkiye’deki içerik üreticilerini sevindiren bir güncelleme yaptı. Buna göre yayın içi reklamlar özelliğini Türkiye’de aktif eden Facebook, Türkiye’deki içerik üreticilerinin videolara reklam almasının önünü açmış oldu.

 

Gelecek ay görüşmek üzere. 😊