İş Yönetim Uygulamaları

By 9 Ekim 2020 Freelance

İş Yönetim Uygulamaları

Bildiğiniz üzere kurumsal dünyada işler bazen çok karışabiliyor. Acaba o işi yapmış mıydım veya bu işi hangi güne yetiştirmeliyim gibi soruları sizde kendinize sormuşsunuzdur. Hatta ileri tarihli bazı işleri unuttuğunuz bile olmuştur. İşte son yıllarda bu gibi durumları engellemek için birçok kullanışlı program ve uygulama piyasaya çıktı. Kimisi basit bir arayüze ve az özelliğe sahipken kimisi ile gerçekten bir şirket bile yönetebilirsiniz. İsterseniz şimdi lafı hiç uzatmadan bu iş/proje yönetim uygulamaları neymiş bir göz atalım.

 

Kanban Tool

Kanban Tool için görevlerinizi kontrol etmenin daha görsel bir yolu diyebiliriz. Ekibinizin bir panoda eş zamanlı olarak dosya paylaşmasını ve işlerinin organizasyonunu sağlayan bu uygulama ile aynı zamanda, görevleri kategorize etmek ya da takibini kolaylaştırmak için renkli kartlar ve grafikler kullanabilirsiniz. Fiyatı ise kullanıcı sayısına göre değişmekte.

Sprintly

Sprintly, özelikle yazılım şirketleri için geliştirilmiş bir araç. Ekipçe bir projenin neresinde olduğunu görmenizi, ilerlemeyi takip edebilmenizi sağlıyor. Ancak bazı kullanıcılar tarafından teknik olarak yetersiz ve yavaş bulunduğunu da belirtelim. Sprintly’nin aylık ücreti ise kullanıcı sayısı ve depolama alanına göre 19 dolar ile 399 dolar arasında değişiyor.

Sendtask

Sendtask, en sade haliyle bir görev yöneticisi. Yapılması gerekenleri ekibiniz, çalışanlarınız, müşterilerinizle tek bir platform altında paylaşmanızı sağlıyor. Görevleri takip ediyor, otomatik olarak hatırlatmalarda bulunup sizi görevlerin son günlerinden haberdar ediyor. Üstelik bunun için katılımcılardan hesap açmalarını ya da herhangi bir ücret ödemelerini beklemiyor.

Asana

Asana’da diğer uygulamalar gibi takım içi iletişimi güçlendiren, herkesin aynı sayfada olmasını sağlayan bir proje yönetim aracı. Ortak yapılan işin takibini kolaylaştırarak yanlış anlaşılmalardan ve iletişimsizlikten doğabilecek zaman ve iş gücü kaybını en aza indirmeyi amaçlıyor. Kısaca işletmenizin verimini artırmayı vadeden uygulama 15 kişilik takımlara kadar ücretsiz. Programın sloganı ise ”E-mail kullanmadan ekibinizle haberleşin.”

Basecamp

Basecamp; ekip içi sohbetlerinizi, dosyaları, yapılacakları, programları vs. tek bir çatı altında toplayan bir platform. Ekibinizdeki herkesin her durumdan haberdar olmasını sağlayarak iletişim sorunun ve sürekli toplantı yapma ihtiyacının önüne geçiyor. Basecamp pek çok yönden Asana’yla benzer amaca hizmet etse de, iki araç ücretlendirme ve dosya depolama açısından farklılaşıyor. Basecamp, kullanıcı ve proje sayısından bağımsız olarak ayda 99 dolara hizmet veriyor.

Pivotal Tracker

Pivotal Tracker, ekipteki sorumlulukları takip ederek herkesi odaklanmaları gereken işlere yönlendiren bir iş/proje yönetim aracı. Benzerlerinden farkı, ekipçe işlerinizi önceliklerine göre hikayeler halinde görmenizi sağlaması. Pivotal Tracker, daha çok yazılım şirketleri tarafından tercih edilen bir araç olarak öne çıkıyor. 3 kişiye kadar ücretsiz olan uygulamanın aylık ücreti kullanıcı sayısı ve depolama alanı arttıkça 250 dolara kadar çıkıyor.

 

Genel olarak hepsi aynı amaca hizmet etse de aralarından sıyrılan gerçekten kullanmaya değer uygulamalar mevcut.