İnternetten Kitap Okumak

İnternetten Kitap Okumak

Kitap okumak bazılarımız için bir tutku, bazılarımız için ise tutkudan öte bir yaşam tarzı. Bazılarımız için ise maalesef ki değeri bilinmeyen bir kağıt topluluğu. Kitap okumanın sayamayacağımız kadar faydası var ancak bunların arasında en önemlileri tabii ki de genel kültür gelişimi ve okuma alışkanlığının pekişmesi. Kitapların o büyülü kokusunu da unutmamak lazım elbette. Ancak çağ bilgisayar çağı olunca kitaplarda kağıtlardan çıkıp o elektronik ortama düşmüş oldu. Bilgiye istediğimiz her yerden ve istediğimiz cihazdan ulaşabilmek tabii ki insanlık adına büyük bir fayda. Ancak bir kitabı eline alıp, sayfalarını gerçekten çevirmek ayrı bir duygu. Bu yazımızda ise internetten kitap okuyabileceğiniz hizmetleri sizlere sunacağız. Keyifli okumalar. 😊

 

Kindle

Teknoloji demişken Amazon dememek olmaz. Amazon’un çok sayıda platformda birden kullanılabilen e-kitap okuma uygulaması Kindle’da çevrimiçi olarak kitap satın alabiliyor, kütüphane oluşturabiliyor, yatay modda iki sayfası birden görebiliyorsunuz. Ayrıca platformda sesli kitaplarda mevcut. Kindle’ın yurt dışında kullanımı oldukça yaygın olmasına karşın ülkemizde çok tuttuğu söylenemez.

Bluefire

ePub ve PDF uzantılı e-kitapları okuyabileceğiniz çok yönlü bir e-kitap uygulaması olan Bluefire, metin boyutunu gözünüzün rahatlığına göre özelleştirebilme, farklı temalar seçebilme ve göz yormayan gece modu seçeneklerini kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar okudukları kitaplar arasından önemli gördükleri noktaların altını çizebiliyor, kelime taraması yapabiliyor ve okuma sırasında kalınan noktayı kaybetmeden diğer cihazlarındaki Bluefire uygulaması arasında senkronizasyon yapabiliyor.

Nook

Mobil cihazlar üzerinden okuma deneyimi sunan Nook bir e-kitap uygulaması. 2,5 milyona yakın kaynak barındıran arşivinden ücretsiz bir şekilde kitap, gazete ve dergi okuyabiliyorsunuz. Ancak deneme süresi bittiğinde Nook’ta yer alan kaynakları okumak için satın almanız gerekiyor. Nook’un gelişmiş kişiselleştirme seçenekleriyle okuduğunuz kitapların yazı tipini ve temasını zevkinize göre değiştirebilir, diğer cihazlarınızla senkronize bir şekilde kullanarak kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz.

Moon+ Reader

ePub, PDF, mobi, chm, cbr, cbz, umd, txt, html, rar, zip ve OPDS uzantılı dosyaları destekleyen Moon+ Reader uygulaması; satır, boşluk, kenar boşlukları, yazı tipi, yazı kalınlığı gibi birçok ayar seçeneği sunuyor. Ayrıca gece ve gündüz olarak iki farklı modu bulunan e-kitap okuyucu Moon+ Reader’ın satırlar arasında kaydırma hızı da özelleştirilebiliyor. Yatay ekran desteği de sunabilen uygulamanın kitaplık tasarımına sahip bir arayüzü bulunuyor. Yüksek bir görüntü kalitesi sunan uygulama okuyucuların göz sağlığını korumak adına oldukça işlevsel özellikler barındırıyor.

Kobo

Okuduğunuz kelimelerin boyutunu, ekran parlaklığını kendinize göre özelleştirebileceğiniz e-kitap okuma uygulaması Kobo’da ekranı yatay ve dikey pozisyonlarda kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Kobo, okuma alışkanlıklarına göre kullanıcılara kişiselleştirilmiş öneriler sunarak okuma keyfini daha fazla artırmayı amaçlıyor. Doküman üzerinde işaretlenen yeri, tutulan notları ve vurgulamaları diğer cihazlarla da senkronize edebilen Kobo, böylece her yerden aynı noktaya ulaşabilmenize de imkan sağlıyor.

Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊