İnternetin Kısa Tarihi

İnternetin Tarihi

Her gün bir şekilde içine dahil olduğumuz, ayrılmaz bir parçamız olan İnternet nasıl bugünlere geldi hiç merak ettiniz mi? Uyandığımız andan, yatağa yattığımız ana kadar elimizin bir ucunda olan internetin geçmişi yaklaşık olarak 50 yıl öncesine dayanıyor. İlk zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ordusunun diğer ülkelerin dinleme cihazlarından kaçınmak için oluşturmayı amaçladığı bir projeydi. Tabii o zamanlar ismi ARPANET’ti. ARPANET, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)’daki Profesör Leonard Kleinrock’un laboratuvarından, Stanford Araştırma Enstitüsü(ISR)’de bulunan bir bilgisayara mesaj gönderebilmeyi başardı.

İlerleyen yıllarda çeşitli haberleşme protokolü kullanılarak ARPANET, NPL network, CYCLADES, Merit Network, Tymnet ve Telenet gibi paket-anahtarlamalı ağlar geliştirildi. 1980’lerin sonuna gelinirken İngiltere’de Tim Berners-Lee, World Wide Web üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde zengileştirilmiş metin dokümanlarını çalıştıran bir ağ sistemini entegre etme konusunda ilerleme kaydetti. Bu gelişme modern internetin ve web sitelerinin doğuşuna işaret etmekteydi. 1990 yılında Belçikalı bilim insanı Robert Cailiau Lee’nin ekibine katılarak HTML (Hypertext Markup Language) standardını oluşturdu. İki bilim insanı birlikte HTTP (Hypertext Transfer Protocol) ve URL (Uniform Resource Locators) protokollerini hayata geçirdi. Bu şekilde web adresleri ve hiperlink oluşturmanın önü açıldı. 1990 yılında CERN’in ilk web tarayıcısı hizmete girdi. 1991 yılında ilk kez CERN dışında çalışan görevlilerce kullanılmaya başlanan sistem daha sonra 1993 yılında halkın kullanımına açılmasıyla hızla büyüdü.

1990’ların ortalarından itibaren, anlık mesajlaşmalar, e-posta, video görüşmeler ve tartışma forumlarıyla, bloglarıyla, sosyal ağlarıyla ve online alışveriş siteleriyle gelen World Wide Web, insanlık için bir devrim yarattı.

Ülkemizde ise ilk bilgisayar 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmıştır. Bu bilgisayar yol yapımında gereken hesaplamaları yapmak amacıyla kullanılıyordu. Ülkemizin ikinci bilgisayarı ise İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından kullanıldı. Bu bilgisayar ise daha çok akademik amaçlarla kullanılmaktaydı. İlk internet bağlantısı ise Washington-Ankara arasında kiralan bir hat sayesinde ODTÜ’de gerçekleştirildi. 1993 yılında gerçekleşen bu bağlantının hızı sadece 64 Kbps idi.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte servis sağlayıcıları ortaya çıkmaya başladı. Birçok kişinin hatırlayacağı o meşhur çevirmeli internet sesi daha dün gibi aklımızda. 2000’li yıllarda ise ADSL teknolojisinin gelişmesiyle birlikte çevirmeli bağlantı ikinci plana itildi.

Türkiye’de bugün internete bağlanmanın ortalama hızı ise 6.2 Mbps. Ortalama en çok 38.5 Mbps ile bağlantı gerçekleştirilebiliyor. Dünyada ortalama internet hızının en yüksek olduğu ülke ise 20.5 Mbps ile Güney Kore. Dünyada ortalama internet hızı ise 5.1 Mbps.

 

Bu yazımızda ucundan da olsa İnternetin dünyada ve ülkemizdeki tarihine değindik. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere. 😊