Instagram Reels Nedir?

By 11 Ağustos 2020 Sosyal Medya

Instagram Reels Nedir?

Gün geçmiyor ki sosyal medyada yeni bir özellik yayınlanmasın. Dünyada ve ülkemizde çok yoğun bir kullanıma sahip olan Instagram platforma yeni bir özellik daha ekledi. Instagram Reels sayesinde, platforma normalde yüklediğiniz IGTV veya normal videolardan ayrı olarak videolar yükleyebileceksiniz. Bu videolar 15 saniye uzunluğunda olabilecek. Diğer özellikleri ise çektiğiniz videolara efekt uygulayabileceksiniz. Zamanlayıcı, hizalama, hızlandırma gibi özellikler bunlardan sadece birkaçı.

Instagram Reels, TikTok’a rakip olarak çıktığı için birçok özellik benzerlik gösteriyor. Bu özellikler bir de Instagram’ın gücüyle, hikaye özelliğiyle ve AR ile birleşince Reels’te kesinikle potansiyel var diyebiliriz. Bir de üstüne genç neslin hem Tiktok hem de Instagram’da bulunması bir nevi iki platformu birleştirmiş gibi gözüküyor.

Şimdide isterseniz Reels’ten biraz derinlemesine bahsedelim.

 

 • Herkese Açık hesaplar, Reels videolarını Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatına erişiyor. Aynı zamanda ana sayfada, takipçileriyle de paylaşabiliyor. Belirli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reels videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor.
 • Gizli Hesaplar ise Reels videolarını yalnızca takipçileriyle paylaşabiliyor. Diğer Instagram içeriklerinde de olduğu gibi başkaları bu videolardaki orijinal sesleri kullanamıyor ve videoları bu gizli hesabı takip etmeyen insanlarla paylaşamıyor.
 • Reels videosu hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak kaydedilebiliyor, kapak resmi değiştirilebiliyor, metin ve hashtag eklenebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor. Paylaşılan Reels videoları, profilde Reels’a özel ayrı bir sekmede yer alıyor. Ana sayfada paylaşılan Reels videoları profildeki ana sekmede de yer alıyor.
 • Reels videoları aynı zamanda Story, Yakın Arkadaşlar ve Direct mesajlarla da paylaşılabiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere gelelim şimdi.

 • Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, kullanıcılar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek.
 • Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.
 • AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor. Bu efektlere zaten Hikayeler özelliğinden oldukça aşinayız.
 • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.
 • Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor. Yani bir nevi geçiş efekti diyebiliriz.
 • Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.
 • Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

 

Çoğu kişi hatırlayacaktır. Bundan birkaç yıl önce Twitter ‘’Vine’’ isminde bir sosyal medya platformu sunmuştu. Zamanında çok tutmuştu, hatta şimdilerde ki sosyal medya fenomenlerinin bir çoğu Vine’da çektikleri videolar ile ünlü olmuştu. Ancak Twitter daha sonra bu uygulamayı kapatmış ve marketten tamamen çekmişti.

Bu yazımızda Instagram’ın yeni özelliği olan Reels’ten bahsettik. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere. 😊