Influencer Pazarlaması Nedir?

Influencer Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya da hepimiz illaki ünlü kişiliklerin paylaşımlarını görüyoruz veya direkt profillerini takip ediyoruz. Bu kişiler paylaştığı içeriklerden, yaptığı işlerden veya diğer geleneksel medyada ki ünleri sayesinde sosyal medya da takipçi kitlesi elde ediyorlar.

Elbette ki dünyada birçok insanın sosyal medya kullanmasıyla birlikte sevdiğimiz ünlü insanları sosyal medyada da takip etmek istiyoruz. Yaptıklarından ve yaşantılarından haberdar olmak istiyoruz (en azından onların gösterdiği kadarından). Durum böyle olunca bu ünlü insanlar milyonlarca takipçiye ulaşıyorlar. Bunu gören firmalar ise yeni müşterilere ulaşmak için bu büyük sosyal medya fenomenlerini kullanmak istiyorlar. Makyaj firmaları, makyaj ile ilgili içerik üreten fenomenlerle anlaşıp onların takipçileri ile olan güven duygusu üzerinden ürünlerini pazarlama fırsatı bulabiliyorlar. Aynı şekilde bilgisayar oyunları ile ilgili içerik üreten fenomenlerde bilgisayar parçaları ile ilgili sponsorlu içerik yapabiliyorlar. Bunlar sadece basit iki örnekti. Influencer Marketing birçok sektöre uyarlanabilir. Çünkü artık hemen hemen her sektör sosyal medyada birileri tarafından talep görüyor.

 

Influencer Pazarlama Neden Önemli?

1940 yılında yapılan bir araştırmaya göre kitlelerin oy kullanma veya tüketim alışkanlıklarında topluma mal olmuş insanların veya kanaat önderlerinin çok büyük etkisi olduğu farkediliyor. Bu insanların fikirlerinin şırınga etkisi göstererek kitlelere her türlü fikri benimsetme gücüne sahip olduğu keşfediliyor. Influencer Pazarlamasında da bir sektörde ismi bilinen ve saygı gören bir kişi kitlelerin satın alma alışkanlıklarını etkileyebiliyor.

 

Influencer Pazarlaması Gücünü Nereden Alıyor?

  • Sosyal Erişim: Influencer Pazarlaması ile milyonlarca kişiye ulaşılabilir.
  • Özgün İçerik: Fenomen tarafından paylaşılacak içerik özgün ve satın almaya yönlendirici olmalıdır.
  • Tüketici Güveni: Ürünü satın alacak olan kitlenin üründen önce, ürünün tanıtımını yapacak kişiye güvenmesi gerekmektedir. Eğer ürün tanıtımı için yanlış fenomen seçilmişse büyük ihtimalle çok fazla dönüşüm alınamayacaktır.

Bunların yanı sıra tanıtılacak içeriğin hangi mecrada olduğu da önem arz etmektedir. Örneğin ürününüz bir ekran kartı ise bunun tanıtımını oyun videoları çeken bir Youtuber veya Twitch’te iyi bir kitleye sahip, yayınları sürekli izlenen bir yayıncıyla yapılması en uygun olanıdır.

 

Influencer Pazarlamanın Avantajları

  • Daha öncede dediğimiz gibi, kişiler satın alma kararını etkilemekte. Markanızdan hiç haberi olmayan insanları hem markanızdan haberdar edebilirsiniz hem de anlaştığınız fenomen sayesinde ilk tanışmada güven verebilirsiniz.
  • Google Ads veya Sosyal Medya reklamları ile kendinize çekemediğiniz kitlelere Influencer Pazarlaması sayesinde ulaşabilirsiniz.
  • Adblock kullanan kullanıcılar reklam verenler için yok gibi bir şeydir. Bu kullanıcılar sosyal medyada gezinirken illaki birkaç reklama rastlarlar. İşte Adblock ile kazanamadığınız kitleyi Influencer Pazarlama sayesinde kazanabilirsiniz.
  • Her şeyi bir kenara bırakacak olursak WOMM isminde bir pazarlama stratejisi mevcut. Yani Türkçesi ‘’Kulaktan Kulağa Pazarlama’’. İnsanlar ünlü kişiliklerin yaşantılarından sohbetlerinde de bahsettiği için markanızın isminin geçmesi çok olasıdır.

 

Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊