Hangi reklam modeli?

Sosyal medya artık günümüzün değişilmez bir olayı oldu. Sabah onunla uyanıyor, akşam son kez bakmadan uyuyamıyoruz. Durmadan takip ediyor, az çok takip ediliyoruz. Sağa sola baktıkça “like”lar, “follow”lar, “share”lar görüyoruz. Peki takipçi dediğimiz tüketiciler bir başka deyişle hedef kitlemiz bu kadar olay yaşarken markalarımız bu kişilere nasıl ulaşıyor? Markaların çalıştıkları dijital ajanslar veya kendi içlerindeki sosyal medya adamları potansiyel takipçilerine hangi mecranın reklam modelini kullanarak ulaşmaya çalışıyor?

sm-advertising

Facebook Reklam Modeli

Google’dan sonra Türkiye’de en çok kullanılan reklam modelinin Facebook olduğunu söylersek haksızlık etmiş olmayız. Facebook reklamları küçük, büyük demeden tüm işletmelerin rahatça ve fazla bütçe kullanmadan reklamlarını yayınlayabileceği harika bir sistem oluşturuyor. Tek yapmanız gereken hedef kitlenizi doğru ayarlayarak onlara ulaşmaktır. Bu reklam modelinin en iyi avantajı ise; markanızın sattığı ürün çok ufak ve belirgin bir kitleye hitap ediyorsa, bunları sayfanıza veya websitenize kolaylıkla çekebilirsiniz. Hatta bu konuda Facebook ufak markaların nasıl kendilerini geliştirip, belirledikleri ufak bütçeli reklamlarla nasıl büyüdüklerini ve hedef kitlelerine ulaştıklarını “örnek vaka” içerisinde başarılı şekilde açıklıyor.

 

Üzerinde durulması ve düşünülmesi gerekilen en önemli kavram ise hiç kuşku yok ki, ilgi alanları bölümüdür. Bu bölümü en doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor. Varsayalım markanız otomobil/motosiklet satıyor. Reklamları satış odaklı kullanmak istiyorsanız belirlemeniz gereken hedef kitleyi en ince detayına göre oluşturmanız gerekiyor. Facebook reklamlarını verirken çok titiz davranarak, bütçenizi olabildiğince ekonomik bir şekilde kullanmalısınız. Diyelim reklamları satış odaklı olması yerine sayfanıza hedef kitlenizi taşımaya karar verdiniz. Öncelikle kesinlikle amacınız sayfa sayısını arttırmak değil, hedef kitlenize doğru bir şekilde ulaşmak olmalıdır. Eğer sayfanıza herkesi toplamaya çalışırsanız bu sefer markanız için facia kapıda demektir.

 

Facebook reklamlarını; başlığından, içeriğine ve görsellerine reklamını vermek istediğiniz mesaja uygun ve birlikte kombine edilmiş bir şekilde oluşturmalısınız. Ardından bu mesajınızın kimlere ulaşmak istediğine, hangi ülkeden, hangi şehre, hangi yaş aralığından ve hangi eğitim grubuna gösterilmesi gerektiğini iyi analiz etmeli ve bu konu üzerine düşünmelisiniz. Böylece reklamlarınızı gerçekten ihtiyacınız olan hedef kitleye gösterir ve sayfanıza/websitenize çekip iletişiminizi onlara gösterebilirsiniz. Siz siz olun, çoğu markanın düştüğü hata olan; kim olduğu önemli değil yeter ki sayfa sayısı artsın diye reklam verirseniz markanız için geri dönüşler istediğiniz gibi olmaz.

Reklam Yönetimi Adresi

http://www.facebook.com/ads/manage

 

twitter-money-bag

Twitter Reklam Modeli

Twitter reklamları hala özel kimliğini korumaktadır. (Belki bir süre sonra şu cümlenin bir anlamı kalmayacaktır.) Şuan sadece Amerika gösterimleri için reklam verebilme alanı açıktır. Türkiye’de reklam verilmek istenirse Twitter’ın Türkiye iş ortağıyla anlaşma sağlanması gerekiyor. Burada da bütçelerin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yani Facebook, Foursquare ve LinkedIn gibi her marka reklamını Twitter’da rahatlıkla veremiyor. Sanıyoruz ki ilerleyen zamanlarda herkes istediği gibi reklamlarını verecektir. Twitter reklamları için bahsedilecek 3 farklı reklam modeli var; Promoted Tweets, Promoted Trends, Promoted Accounts. Promoted Tweets, seçin anahtar kelimelerle yapılan Twitter aramalarında reklam verilen hesabın öne çıkarılmasıdır. Diyelim ki sizin, otomobil markanız var, araba, hız, heyecan tarzi kelimeler kullanarak belki de otomobil severlere ulaşabilirsiniz. (Elbette kelimeler bu kadar basite indirilmesi yerine daha hedef kitle odaklı olmalıdır.) Bir diğeri ise, Trends bölümünün en üst tarafında yer alan Promoted Tweets modelidir. Bir diğeri ise az çok herkesin iyi bildiği Promoted Accounts yani hesapların tavsiye edilen hesapların gösterilmesidir. Umuyoruz ki ilerleyen zamanlarda Twitter reklamları herkese açılır ve rahatlıkla reklamlar küçük, büyük demeden tüm markalar için aktif olur.

Reklam Yönetimi Adresi

https://ads.twitter.com/

 

foursquare

Foursquare Reklam Modeli

Kendisi en eğlenceli mecralardan biridir. Elbette reklamları da buna göre düzenlenmiş. Eğer ziyaretçisi bol olan bir mekanınız varsa, Foursquare reklamları tam size göre! Düşünsenize, kafe işletiyorsunuz ve hedef kitleniz genç çalışanlar. Yaş aralığınızı, eğitim düzeyini belirlediniz. Reklam metinlerinizi, başlığınızı, görselinizi ayarladınız. Öğlen bir şeyler atıştırmak için iş yerinden çıkan hedef kitleniz sizin reklamınızı görüyor ve kafenize geliyor. Peki siz ne zaman bu reklamlarda para harcamaya başlıyorsunuz? İşte en eğlenceli yönü de burası… Ne zaman hedef kitleniz mekanınıza geldi ve check-in yaptı, işte o zaman bütçenizden kuruşlar azalmaya başlıyor. Henüz davetiye ile işletmelere açılan reklamlar bir süre sonra tüm işletmelerin kullanımına açılacaktır.

Reklam Yönetimi Adresi

https://foursquare.com/promote

 

linkedin-computer-600

LinkedIn Reklam Modeli

Foursquare nasıl mekanlar için yararı varsa, LinkedIn reklamların da özellikle şirketlere, profesyonellere satış yapan markalar için çok önemi var. Diyelim ki, yazılım alanine yönelik bir şirketiniz var. Hedef kitleniz orta ölçekli kişilere ulaşarak hazırladığınız ürünleri satmak. İşte LinkedIn reklamları sayesinde, birebir firma veya sektör seçebilirsiniz. Böylece ulaşmak istediğiniz kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yazılımınızı IT departmanına mı göstermek istiyorsunuz o zaman sektör bölümünde IT departmanını seçmeniz yeterlidir. Belki de hedefiniz küçük ölçekli şirketler… İşte o zaman da, LinkedIn kendi belirlediği seçenekler arasında 1-10, 10-50, 50-100 arasında değişen şirket çalışanlarını seçebilirsiniz. Ürünlerinizi kime göstermek istiyorsanız onlara gösteriyorsunuz. İsterseniz daha önceden hazırladığınız kısa videoları hedef kitlenize gösterebilirsiniz, ya da hazırladığınız içerikleri reklam olarak sunabilirsiniz. Özellikle ürün satışına yönelik profesyonel kişilerle temas kurmak isteyenler için LinkedIn reklamları denemelerini öneriyoruz.

Reklam Yönetimi Adresi

https://www.linkedin.com/ads