Hacklenmemek İçin Önlemler

Hacklenmemek İçin Önlemler

Dijital dünyada olmayanımız yok. Özellikle dijital pazarlama, bilişim, yazılım veya herhangi bir sektörde bulunan insanların tüm günü internette geçiyor. Ayrıca ister büyük çaplı ister küçük çaplı bir şirket olsun, bütün şirket hesaplarının güvenliği çok önemli bir durum. Çünkü her ne kadar bazı önlemler alınsa bile uzman bir hacker’ın elinde koca bir şirketin tüm bilgileri çalınabilir. Üstelik bunu içerden bile yapabilirler. Kılık değiştirerek şirket binasına sızıp korsan yazılım yüklenebilir. İşte bu yazımızda hack’ten korunma yollarını inceleyeceğiz.

 

Öncelikle şifreleriniz ‘’12345’’ gibi veya doğum tarihiniz olmamalı. Çünkü bu şifreler çok kolay bir şekilde kırılabilir. Şifreleriniz karmaşık harfler ve rakamlardan oluşmalı. Hatta işin içine ‘’.’’ ‘’,’’ ‘’-‘’ gibi noktalama işaretlerini katmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Oturduğunuz evin yakınında ki isimsiz ve güvensiz Wi-Fi ağlarına bağlanmak güvenli değildir. Aynı şekilde gittiğiniz kafelerdeki ağlara bağlanmakta güvenli değildir. Çünkü bu ağlar üzerinden herhangi bir bankacılık işlemi yapmanız sizin için çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Mail hesabınızda ve sosyal medya hesaplarınızda mutlaka İki aşamalı doğrulamayı aktifleştirin. Bu ayar sayesinde hesaplarınıza giriş yapmak için şifrenizden sonra kayıtlı telefon numaranıza bir kod gelecek ve bu şekilde girişinizi tamamlayabileceksiniz. Bu yöntemle hesabınıza erişmek isteyen yabancı kişileri önlemiş olursunuz.

Mesaj yoluyla veya mail aracılığıyla gelen her linke tıklamayın. İlk başta güvenli görünebilir ancak orijinal sitenin birebir kopyası olabilir. Siz banka hesap bilgilerinizi girerken arka tarafta kötü niyetli insanlar tüm bilgilerinize erişebilir. Ayrıca eğer siz göndermemişseniz sosyal medyadan gelen doğrulama bağlantılarına da tıklamayın.

Sizin olmayan bilgisayarlarda hesaplarınıza giriş yapmanız gerekse bile çıkış yapmaya özen gösterin. Ayrıca kendi bilgisayarınız dışında ki bilgisayarlarda ‘‘beni hatırla’’ özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

 

Bu adımları uygulayarak sizde kişisel bilgisayarınızın ve hesaplarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊