Google Araçları

Google Araçları

İnternete bir şekilde ulaşabilen her insan Google’ı kullanmıştır. Chrome, Gmail veya sadece arama motoru hizmetleri oldukça yaygın olan Google’ın sahne arkasında herkes tarafından bilinmeyen daha birçok uygulaması var. Akademik bir makale mi arıyorsunuz o zaman Google Scholar işinizi görecektir. Kendinize özel bir program oluşturmak istiyorsanız Google Calendar tam sizlik. Haydi gelin Google sayesinde işinizi çok kolaylaştıracak o uygulamalara bir göz atalım.

Google Trends

Google Trends, belirlenen tarihlerde ve konumlarda arama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google uygulamasıdır. Gün içindeki popüler aramaları görebileceğiniz gibi, istediğiniz anahtar kelimeleri aratarak tarih aralığına göre hangi dönemlerde daha çok aratıldığını da istatistiksel olarak görebilirsiniz. Özellikle dijital pazarlama sektöründe bir ürünün hangi tarihlerde satışının arttığını bilmek oldukça önemlidir. Örneğin ‘’klima’’ kelimesinin hangi aylarda daha çok aratıldığını tespit edip kampanyalarınızı ona göre oluşturabilirsiniz.

Google Duo

Covid-19 salgınıyla birlikte hepimiz evlere kapandık ve birçok kişi işlerini internet üzerinden yapmaya başladı. Bununla birlikte online toplantılar hayatımızın bir parçası oluverdi. Android veya IOS cihazınızda Google Duo sayesinde internet olan her yerde online toplantılar gerçekleştirebilirsiniz.

Google Keep

Kendimize söylediğimiz en büyük yalan ‘’Bunu not almazsam da hatırlarım’’. İşte Google Keep sayesinde tüm cihazlarınızdan yazılı, sesli veya liste notlar oluşturabilirsiniz.

Google Slaytlar

İş dünyasında slayt olmazsa olmazlar arasındadır. Google Slaytlar sayesinde hazırladığınız tüm slaytları yanınızda usb taşımadan istediğiniz yere götürebilirsiniz. Bulut tabanlı bir servis olduğu için slaytlarınızı kaybetmek konusunda endişe duymanıza gerek yok.

Google Harf Çevirme Aracı

Bu servis sayesinde sık sık yaptığınız imla hatalarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca Google Çeviri ile de entegre olduğu için istediğiniz kelimeyi istediğiniz yerde başka bir dile çevirip kullanabilirsiniz.

Google Fligts

Google tarafından hizmete sunulmuş bir uçak bileti arama servisidir. İstediğiniz yerden, istediğiniz tarihe bilet arayabilirsiniz. Ayrıca uygulama size özel fırsatları sunuyor. Böylece birçok insanın yakalayamadığı fırsatları yakalayabilirsiniz.

Google One

Google Drive ile entegreli olan Google One ailenizle dosya paylaşmanıza yarıyor. Yakın gelecekte Drive kadar olmasa da oldukça yaygın olacağı düşünülmekte.

Google Fi

Google’ın, insanların internete erişim şeklini değiştirmeyi amaçlayan Google Fi projesini başlatmasının üzerinden 4 yıl geçti. Google, sadece Android kullanıcılarının değil, bütün teknolojik ekosistemin Google Fi’dan yararlanması için elinden geleni yapıyor. Google Fi; mevcut baz istasyonları üzerinden Google’ın kendi sunucularına bağlanarak internete erişmeniz mantığına dayanıyor. Bir bakıma baz istasyonları üzerinden VPN kullanmak gibi diyebiliriz. Google an itibariyle Almanya ve ABD’de oldukça etkin olan T-Mobile, Verizon, Sprint ve U.S. Cellular operatörleriyle anlaşma içinde ve bu operatörlerin baz istasyonları üzerinden Google Fi hizmetini kullanıcılarına sunuyor.

Bu yazımızda Google’ın servislerini inceledik. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊