Dijital çalışmalara yoğunluk gösteren markaların akıllarına en çok takılan iki kelime hiç şüphe yok ki Google AdWords ve SEO‘dur. Her ikisi de tüketicilerin (müşterilerin) markalara/firmalara rahatlıkla ulaşılabilmesini sağlayan çok önemli iki konudur. Her ikisi de farklı sürelerde markanın site trafiğini arttırırken, aynı zamanda satışlarını da yüksek seviyelere getirebilmektedir. İkisini birbirinden ayırmak zordur, hangisini önce yapmalıyım, hangisiyle başlamalıyım soruları her zaman kafa karıştırır. Aslında bunun doğru bir cevabı da yoktur. Daha doğrusu ikisini birbirinden ayırmak doğru değildir.

“Önce SEO dediler, ardından Google AdWords dediler.” Bunun doğru bir cevabı yoktur. Tamamen markanın dijital stratejisinde hangi konuya öncelik verdiğine göre değişkenlik gösterir. Her ikisi beraber de yapılabilir, sadece SEO tarafına da yoğunlaşılabilir veya her zaman bir reklam bütçesi kullanarak Google AdWords‘de yapılabilir. Bu ikisini birbirinden ayıracak özelliklerini karşılaştırmak yerine hangisinin ne gibi bir avantajı var dilerseniz ona bakalım. Böylece markanızın stratejisine uygun hizmeti siz kendiniz belirleyip, ona göre kararınızı verebilirsiniz.

Google AdWords ile Dönüşümü Hemen Görürsünüz

  • Google AdWords ile web siteniz ve içeriğiniz 15 dakika sonra Google reklamlar bölümüne yerleşir ve hızlıca trafik almaya başlarsınız.
  • Maliyetiniz bellidir. Günlük veya aylık ne kadar harcayacağınız ve buradan yola çıkarak sitenizin trafiğine ne kadar etki göstereceğini bilebilirsiniz.
  • Reklamları rakiplerinizle beraber dönüşümlü olarak gösterir. Rekabet fazla olduğundan ötürü reklamlarınız sürekli gösterilmez. Özellikle aynı kişiler reklamlarınızı bir süre sonra ilk sıralarda görmemeye başlar. Bu durumu belirleyen birçok etki vardır. Kelimeler, web sitenizin uygunluğu, maliyetler vb.
  • Google AdWords‘ün yönetilmesi daha kolaydır. Basit bir kullanıcı paneli vardır ve sizi yönlendirerek doğru adımları yapmanıza imkan verir. Bu bakımdan SEO tarafıyla doğrudan ayrışır. SEO karmaşıktır.
  • Anahtar kelime can güvenliğidir. Bazı kelimeler rekabetten dolayı çok pahalı iken, bazıları ise çok ucuzdur. Bu yüzden kelime stratejinizi çok iyi belirlemeli ve gereksiz yere pahalı kelimeler için ücret ödemekten kaçınmalısınız. Size uygun olan kelimelerin ucuzlarına yönelmeli ve bütçe tasarrufu yapmalısınız.

SEO Uzun Vadeli Bir Yatırımdır

  • Sabır gerektirir. Uzun vadeli bir yatırımdır. Rekabet durumuna göre ortalama olarak 2 ile 6 aylık bir çalışma gerektirir.
  • Maliyeti Google AdWords gibi belli değildir. Bazen daha fazla, bazen daha az harcama yapabilirsiniz. Tamamen rekabet durumuna bağlıdır.
  • Karmaşık bir yapısı vardır. İçerik konusuna çok iyi yatırım yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda web sitenizin SEO ayarlarının iyi olması şarttır.
  • Web sitenizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi devamlı olarak ön planda tutmak ve sürekli olarak arama motorlarında ilk sayfada yer almak için tercihiniz SEO olmalıdır.
  • SEO çalışmalarınızın geri dönüşlerini Google AdWords gibi çok hızlı olmasa da, belirli bir süre sonrasında devamlı almaya başlarsınız. Hem de sürekli olarak ilk sırada yer alarak. Bu da size rakipleriniz ile rekabetinizde bir adım öne geçirir.

Her ikisinin de kendince öne çıkan özelliklerini belirtmeye çalıştık. Burada önemli olan dijital pazarlama stratejisinizde, Google AdWords‘ü ve SEO‘yu ayrı ayrı değerlendirmek yerine, her ikisini de eş zamanlı olarak stratejinizde yer vermek daha doğru olacaktır. Bütçenizi her ikisine birden bölüştürerek hem kısa vadede, hem de uzun vadede size kazanç sağlayacak doğru adımları ve hedefleri belirlemeniz gerekmektedir. Google AdWords ve SEO birbirinin alternatifi değil, birlikte kullanılınca daha doğru ve efektif çalışan bir mekanizmadır. Yine de her ikisinin de sonuçlarını iyi izlemeli, doğru bir şekilde analiz etmeli ve 3 veya 6 aylık periyotlar sonrasında hangisine daha fazla yatırım yapacağınızı bilmelisiniz.

Google AdWords yaparken, doğru kelimeleri, doğru bütçelerle ve farklı içerikler kullanarak test ederek size en uygun hedef kitleyi ve maliyetleri ölçümleyebilirsiniz. Bunu yaparken de Google Analytics ile geri dönüşümlerinizi ve trafiğinizi izlemeyi ve sonuçları analiz etmeyi sakın unutmayın. SEO yaparken ise web sitenizin SEO tarafına uyumlu olmasının yanı sıra markanıza ve sektörünüze özel özgün içerikler üretmeye şimdiden başlayın. Bunları bir blog sayfasında toplamanız (hatta WordPress tabanlı bir blog siteleri Google aramalarında daha etkili olduğu söylenir) etkili olacaktır.

Aklınızdaki soruları yanıtlamaya çalıştık. Kafanıza takılan farklı noktalar varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bize yazın. Dilerseniz konuyla ilgili olarak bizleri de arayarak markanız için hizmet alabilirsiniz.