Google Adsense Nedir?

By 21 Temmuz 2020 Temmuz 24th, 2020 E-Ticaret, Google AdWords, Reklam

Google Adsense Nedir?

Eğer sosyal medyayı ve internetle herkesin olduğu kadar ilgiliyseniz Google Adsense’i daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak bir haber sitesi sahibiyseniz veya dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız Adsense’in duymakla kalmayıp ne olduğunu da kesin biliyorsunuzdur. Biz yine de bilmeyenler için ne olduğundan bahsetmek istedik. Kahvenizi çayınızı alın ve arkanıza yaslanın.

Adsense temel olarak sitenize ekleyeceğiniz, reklam alanları sayesinde para kazanabileceğiniz bir Google servisidir. Adsense diğer aslı astarı olmayan ‘’internetten hemen para kazandıran’’ servisler gibi kesinlikle değil. Sonuçta arkasında koskoca Google var. Ancak tabii para kazanmanın bazı şartları mevcut. Para kazanmak için öncelikle bir Adsense hesabına sahip olmalısınız. Ardından gerçekten çok iyi trafik alan bir internet siteniz olmalı veya çok iyi görüntülenmelere ulaşan bir Youtube kanalınız.

Bir haber sitesinde sık sık reklamlar görürüz. Bazen sayfa kenarlarında bazen ise ekranın üst kısmında banner şeklinde. İşte bu reklamların hepsi girdiğiniz sitenin Adsense’te kayıtlı olması sayesinde karşınıza çıkıyor. İllaki ‘’Benim daha önce baktığım bir ürün neden her yerde karşıma çıkıyor?’’ diye düşünmüşsünüzdür. Bu ise aslında bambaşka bir konu olan Remarketing alanına giriyor. Ancak Adsense ile bağlantısı ise şu şekilde; Herhangi bir siteden bir ayakkabı baktığınızı ancak satın almadığınızı varsayalım. O site daha önceden kodlarının içine gömdüğü Facebook Piksel veya Google Analytics kodları sayesinde size satın alma gerçekleştirmediğiniz için diğer ziyaret ettiğiniz sitelerde de Remarketing yapma fırsatı bulabiliyor. İşte bu durumda ziyaret ettiğiniz ikinci site Adsense’te hesap sahibi olduğu için ve reklam alanları aktif olduğu için bu reklamlar sayesinde para kazanabiliyor. Biraz karışık gelmiş olabilir ama Youtube’da aynı şekilde. İyi görüntülenme alan bir kanalınız var ise Adsense hesabınızı bağlayıp reklamlardan para kazanabilirsiniz.

Adsense aslında yeni adıyla Google Ads’in tersi gibi düşünülebilir. Ads ile ortaya belirli bir bütçe koyup Google platformunda markanızın adını duyurmak veya dönüşüm elde etmek için reklam alanı satın alıyorsunuz. Adsense’te ise Google’ın kontrolü altında olsa da platform internet siteniz veya Youtube videolarınız oluyor ve Google size para ödüyor. Şuna değinmekte fayda var, sitenizde çıkan reklamlara ziyaretçi tıkladığı sürece para kazanırsınız. Yani insanlara sadece gösterilen bir banner reklamından gelir elde etmezsiniz.

 

Adsense’ten banlanmanız yani yasaklanmanızda olasılıklar arasında. Nelerin bu gibi durumlara yol açtığına bir bakalım isterseniz:

  • Sitenizde yer alan kendi reklamınıza tıklamak en başta gelen yasaklanma sebeplerinden. Sitenize bir reklam aldınız ve sonrasında bu reklama kendiniz tıkladınız diyelim. Bu durumda Google tarafından hiç kuşkusuz şekilde ban yiyorsunuz.
  • Bir sayfada iki farklı üyenin sahip olduğu reklam kodlarını kullanmak yasaklanmanıza neden olabiliyor. Bu tür uygulamalar daha fazla reklam almak ve dolayısıyla daha fazla tıklanma olmasını sağlamak için kullanıcılar tarafından sıkça yapılıyor.
  • Aynı sayfa içerisinde boyutları, renkleri ve içerikleri aynı olan reklamları kullanmanız Google tarafından kabul edilmiyor. Aynı boyutta iki Adsense reklamı kullandığınız zaman maalesef ban yemeniz kaçınılmaz oluyor.
  • Kullanıcıların çoğunlukla yaptığı hatalardan biri de sitelerine çok çeşitli içeriklerde reklam çekebilmek için sitede alakası olmayan anahtar kelimeleri kullanmak. Bu da Google tarafından uygulanan ban sebepleri arasında yer alıyor.

Bu yazımızın konusu Google Adsense’ti. Yeni bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın. 😊