Gıda sektöründe sosyal medya kullanımı aldı başını gidiyor. Bugün sosyal mecralarda gıda sektörü üyelerini görmek değil görmemek çok şaşırtıcı olur. Çünkü bu pastadan herkes payını almak istiyor. İletişim çağında yaşıyoruz ve iletişimin gücünü her gün artan bir şekilde keşfetmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla hem kişilerin hem de şirketlerin iletişimin gücünden faydalanması çok doğal. Peki, Gıda sektöründe sosyal medya kullanımı ne durumda? Sosyal medya denildiğinde aklımıza tek bir isim gelmiyor. Facebook ile başlayan sürecin Twitter, Instagram ve YouTube gibi mecralar ile devam etmesi, bugün iletişimin gücünü artıran önemli bir unsur oldu. Gıda sektöründe sosyal medya kullanımının ise bu mecraların her birinde farklı stratejiler ile ilerlediğini görüyoruz. Tek tek inceleyerek sosyal medya kullanımının Gıda sektörü için hangi amaçlar ile hangi şekillerde gerçekleştiğini görebiliriz.

Badbaz 2015 yılından beri Nermin Hanım Zeytinliği markasına sosyal medya yönetimi ve reklamları ile e-posta pazarlaması konularında hizmet vermektedir.

Gıda Sektöründe Sosyal Medya Kullanımı Hangi Platformlarda Ortaya Çıkıyor?

Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen Facebook oluyor. Gıda sektörünün de Facebook’ta yoğun bir etkileşiminin olduğunu görebiliyoruz. Hem fotoğraf, hem video, hem de metin paylaşma özelliğinin en geniş şekilde yer aldığı bu platform oldukça geniş bir hareket alanı sunuyor. Dolayısıyla da Gıda sektöründe sosyal medyanın ana damarı Facebook’tur.

Diğer taraftan görsellerin önemini ortaya koyan ve insanların görseller ile nasıl etkilendiğini kanıtlayan Instagram, Gıda sektörü için bir olmazsa olmaz. Tek önemli nokta, doğru ve başarılı görsellerin paylaşılabilmesi… Ayrıca video sürelerinin de uzatılması, Instagram’ı Gıda sektörü için harika bir platforma dönüştürdü. Gıda sektöründe sosyal medya kullanımı Instagram ile de kendini göstermeye devam ediyor.

Sayısız Fenomeni hayatımıza kazandıran YouTube nasıl unutulabilir? Gıda sektöründe sosyal medya stratejileri için de YouTube işte bu kadar etkin bir platform. Çünkü paylaşılacak olan faydalı videolar ile son derece iyi ve kalıcı bir imaj oluşturulabilir. YouTube trendlerini takip etmeyi başardığınız sürece, bu mecrada fayda elde etmemeniz mümkün değil. Kullanıcı sayısının çokluğu da bu noktada önemli bir etken tabi…

Son olarak Twitter’dan söz edelim. Sona bıraktık, çünkü Gıda sektörü için biraz daha geride kalan bir alan olabilir. Evet, doğru bir strateji ile kullanıldığında oldukça iyi sonuçları olacaktır ancak bugün Gıda sektörünün seçimlerine baktığımızda Twitter’ın bir tık daha geride kaldığını görüyoruz. Kullanıcı sayısı her gün artan bu platformda haber alma ve gündemi takip etme amaçları güdülüyor. Diğer taraftan sayfanızın linkini paylaşabileceğiniz, etkinliklerinizi duyurabileceğiniz, insanları yeniliklerinizden haberdar edebileceğiniz bir alan…

Badbaz 2014 yılından beri La Lorraine Türkiye markasına sosyal medya yönetimi ve reklamları, blog yönetimi ve web sitesi danışmanlığı konularında hizmet vermektedir.

Sosyal Medya Kullanımının Önemi

Özellikle de Gıda sektöründen söz ediyorsak, sosyal medya kullanımı bir olmazsa olmazdır. Çünkü insanlar ile bir şekilde iletişim halinde olmanız, sizi daha bilinir kılacak, daha fazla ön plana çıkaracak ve hak ettiğiniz ilgiyi görmeniz de daha kolay olacaktır. Sosyal medya platformlarını kullanarak daha fazla takipçiye ulaşabilir, üstelik bunu bazen sadece saatler içerisinde elde edebilir ve bir anda oldukça bilinir hale gelebilirsiniz. Tüm bunlar iletişimin gücüdür ve Gıda sektöründe sosyal medya kullanımı da işte bu yüzden büyük önem taşır. Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşmak çok daha kolay, çok daha hızlı ve çok daha başarılı olabilir. Birebir iletişime geçme imkânı sayesinde, eleştiriler alarak kendini geliştirme imkânı da bulunabilir. Bu yüzden başta da belirttiğimiz gibi, Gıda sektöründe sosyal medya kullanımı tam anlamı ile bir olmazsa olmazdır, elzemdir, vazgeçilmezdir. Bugün Badbaz Dijital İletişim olarak çok sayıda Gıda sektörü üyesi markaya destek sağlıyor, sosyal medyada var olmanın ne kadar önemli olduğunu birebir gözlemleyebiliyoruz.