Faydalı İnternet Siteleri

By 7 Ağustos 2020 Etkinlikler

Faydalı İnternet Siteleri

İnternet bizler için sonsuz bir deniz gibi. Her geçen gün bu sonsuz denize yeni siteler ekleniyor. Saçma olanlarından gerçekten gereksiz olanlara kadar milyonlarca internet sitesi her geçen gün var oluyor. Evet internet doğru kullanıldığında gerçekten harika bir bilgi kaynağı ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurulabiliyor. Kötü kullanıldığında ise insanın psikolojisinden ve davranışlarından tutun insanlara veya hayvanlara bakış açısını bile olumsuz yönde etkileyebilir. İşin bir de zaman geçirmelik tarafı var elbette. Boş zamanlarınızda inceleyebileceğiniz ve bir şeyler öğrenebileceğiniz o kadar çok internet sitesi var ki. Gelin hep beraber birkaç tanesine göz atalım.

  • VOA Learning English adlı site ile dünyadaki haberleri okuyarak İngilizce pratiği yapabilirsiniz. Üstelik sadece reading’de değil listening’de yapabilirsiniz. Sitede haberlerin yanı sıra İngilizce öğretici diyaloglarında olduğu videolarda mevcut. Birçok konu başlığında toplanan haberleri kendi seviyenize göre filtreleyebilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

  • Radyonun eski kitlesi yok elbette ancak ya size tek bir internet sitesi üzerinden dünyanın her yerindeki radyoları dinleyebileceğinizi söylesek. Radio Garden ile bu mümkün. Siteye girdikten sonra sizi kocaman bir dünya karşılıyor. İstediğiniz noktayı seçerek radyoyu dinlemeye başlıyorsunuz. Hepsi bu kadar. Yabancı dilinizi geliştirmek için çok iyi bir yöntem. Hem o dilin yerel konuşmaları hakkında kulak dolgunluğu elde etmiş oluyorsunuz hem de kim bilir belki çok hoşunuza gidecek bir şarkı keşfedersiniz. Radio Garden’a buradan ulaşabilirsiniz.

 

  • Bu site tasarımcıların oldukça işine yarayacaktır. DaFont ile yeni yazı fontları bulabilirsiniz ve ücretsiz indirebilirsiniz. Sitede Cartoon, Gothic, Japanese gibi birçok kategoride yüzlerce font mevcut. DaFont’a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • PlaceIt adlı site ile devam edelim yazımıza. Tasarımcıların işine aşırı şekilde yarayacak bir internet sitesi. PlaceIt ile birçok mock-up görsele erişebilirsiniz. Tişörtten bardağa, Instagram postlarından şapkaya kadar birçok mock-up’ı deneyimleyebilirsiniz. Ancak site ücretli. PlaceIt’e ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

  • Seeklogo ile binlerce vektör formatında logoyu indirebilirsiniz. Yeni bir işletme olduğunuzu ve logoya ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bu sitede ki logolara sadece göz bile gezdirerek ne çeşit, hangi renklerde bir logonuz olması gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu arada vektör formatında dosyaları indirmenin ücretsiz olduğunu söylemeden geçmeyelim. Seeklogo’ya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

  • Biraz işin zaman geçirme kısmına gelelim. Hiç acaba şu an dünyada kaç uçak uçuyor ve nereye gidiyor diye düşündünüz mü? İşte birçoğumuz gördüğü ancak adını hatırlamakta sıkıntı çektiği bir site olan FlightRadar24. Hangi uçağın nereden kalktığını ve nereye gittiğini hatta kaç feet yükseklikte olduğunu bile görebilirsiniz. Bütün bunlar için uçağın üstüne tıklamanız yeterli. Uçağın çizdiği rotayı merak ediyorsanız yapmanız gereken yine sadece üstüne tıklamak. FligthRadar24’e buradan ulaşabilirsiniz.

 

  • Noisli görebileceğiniz en güzel sitelerden biri. Şehrin gürültüsünden kaçmak mı istiyorsunuz? Hemen Noisli’ye tıklıyorsunuz ve karşınıza çıkan adımları takip ederek bir mix oluşturabiliyorsunuz. Örneğin relax içerikli rastgele bir şarkı seçip arka plana yağmur, orman veya gök gürültü bir havanın sesini ekleyebiliyorsunuz. Bir yandan kuş cıvıltıları sesi gelirken bir yandan da yağmur sesi gelebilir mesela. Noisli’ye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Umarız bu siteler işinize yarar. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊