En Yararlı WordPress Eklentileri

En Yararlı WordPress Eklentileri

Bildiğiniz üzere WordPress, PHP tabanlı bir internet sitesi tasarım ve düzenleme aracı/hizmeti. WordPress ile kendi internet sitenizi, bloğunuzu veya verdiğiniz hizmete göre tasarımlar yapabilirsiniz. Dışarıdan pek belli olmasa da birçok adı duyulmuş markada WordPress ile internet sitelerini yürütmektedir.

WordPress’te sitenizi, bazı eklentiler yükleyerek daha kullanışlı, göze hoş gelen ve efektif bir hale getirebilirsiniz. Bunların birçoğu ücretsiz olduğu gibi ücretlileri de mevcuttur. Bu yazımızda WordPress tabanlı internet sitenizde olmazsa olmaz en yararlı eklentilerin neler olduğuna bakacağız.

WooCommerce

E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazı meşhur eklenti. Tüm e-ticaret sitelerinin neredeyse üçte birine sahip olan WooCommerce, bir çevrimiçi mağaza kurmak isteyenler için en popüler WordPress eklentileri arasındadır. Bu e-ticaret eklentisi, dünya genelindeki müşterilere geniş kapsamlı fiziksel ve dijital ürünler satmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca ücretli olarak sunulan büyük bir uzantı kütüphanesi de içerir. Dahası, Amerikalıların %51’inin online alışveriş yapmayı tercih etiğini düşünürsek, WooCommerce ile e-ticarete atılmayı düşünmek başarınız için çok önemli bir adım oalacaktır.

Yoast SEO

Arama Motoru Optimizasyonu bir site için oldukça önemlidir. Özellikle bir e-ticaret sitesiyseniz veya bir şekilde insanlarla iletişim kuruyorsanız kesinlikle önem göstermeniz bir taraf. Arama Motoru Optimizasyonu için en iyi WordPress eklentisi olduğu söylenebilen Yoast SEO, yüksek kalitede, arama için optimize edilmiş içerik yayınlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. SEO tanımı sıklıkla değiştiği için, rakiplerinizle girdiğiniz yarışta önde kalmak için en iyi WordPress eklentilerini kullanmak önemlidir.

Yoast SEO, içeriğinizin arama motorlarında nasıl sonuçlar alacağını açıkça gösteren eşsiz bir trafik lambası sistemi üzerinden çalışır. Ayrıca, yayınınızın okunabilirliğini de değerlendirebilirsiniz. Bu da, yalnızca arama motorlarının mutlu olmasını değil, okuyucularınızın da mutlu olacağını ifade eder.

Yoast SEO tamamen ücretsiz bir eklenti olsa da, ayrıcalıklı sürüm fiyatları da mevcuttur.

Akismet

İnternet sitenizde sürekli spam yorumlar mı var? İşte bunun önüne geçmek Akismet ile çok kolay. Özellikle blog sitelerinde yer alan içeriklere gelen bu yorumlar Akismet eklentisi sayesinde sizi rahatsız edemeyecek. Akismet.com üzerinden alacağınız üyeliğiniz ile birlikte anında gelen tüm spam yorumları size göstermeden istenmeyen olarak işaretler ve büyük bir dertten kurtarır.

Akismet eklentisi WordPress kurulumu ile birlikte otomatik olarak eklentileriniz arasında yer alacaktır.

NexGen Gallery

İnternette görsellik çok önemlidir. Kullanıcıları internet sitenize çekmek ayrı bir zorlukken birde onları sitenizde tutmak çok önemlidir. Sitenizin içerisinde gerek anasayfa, gerek yazı içi, gerekse de sayfalarda galeri kullanmak istiyorsanız NexGen Gallery eklentisi sizin için en etkili tercih olacak.

Gelişmiş özellikleri ile dikkat çeken NexGen Gallery toplu bir şekilde istediğiniz kadar fotoğraf yüklemenizi, her fotoğrafa farklı başlık ve açıklama metni girmenizi sağlar.

WPTouch

İnternet trafiğinin çok büyük bir kısmı mobil cihazlara kaymışken sitenizin mobil uyumlu olmaması çok büyük bir kayıptır. Bu sitenize çektiğiniz ziyaretçinin aradığını bulsa bile sitede çok etkileşime girmemesine neden olabilir.

WPtouch, WordPress ile hazırladığınız web sitenize; mobil ziyaretçiler için otomatik olarak basit ve şık bir mobil tema ekleyebilen gerçekten çok iyi bir mobil uyumluluk eklentisi. Ayrıca bu eklenti sayesinde hiçbir kod değişimi yapmadan sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

Bu yazımızda en yararlı WordPress eklentilerine göz attık. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊