En Sıra Dışı Reklam Kampanyaları

By 11 Eylül 2020 Freelance, Reklam

En Sıra Dışı Reklam Kampanyaları

Reklamın temel amacı bir ürün veya hizmeti kullanıcıya satmak veya kullandırmaktır. Daha önceki yazılarımızda reklamcılığın tarihinin çok eskilere dayandığını ve ilk reklamların insanların dükkanlarının önüne koyduğu basit tabelalardan veya çığırtkanlar tarafından yapıldığını söylemiştik. Ancak Sanayi Devrimi ile birlikte dünyadaki her şey değiştiği gibi reklamcılıkta değişti. 20. yüzyılda reklamlar gazeteler ve radyolardan sonra televizyonlarda da çıkmaya başladı. Bu reklamlara mutlaka denk gelmişsinizdir.

Günümüzde yaşayan insanlara oldukça sıradan ve basit gelmekte. Üstelik bazıları siyah-beyaz. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medyada yaygınlaştı bunun üzerine bir de her yerde her zaman fotoğraf çekebilen kameralı telefonlar yaygınlaşınca reklam kavramı çok çeşitli ve farklı boyutlara ulaştı. Artık bir markanın reklamını yapması için halkın içinden insanlar olan Influencer’ları kullanması çok yaygın. Ancak bu konu çok teferruatlı olduğu için ve asıl konumuzdan uzaklaşmamak adına bu konulara ilerleyen zamanlarda değineceğiz. Dediğimiz gibi fotoğrafın ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte markalar hem ‘’gerilla’’ hem de viral reklamlarla adından söz ettirdi. Şimdi hiç vakit kaybetmeden büyük markalar ne gibi kreatif reklamlarla karşımıza çıkmış bir bakalım.

İnternette bu fotoğraf oldukça ünlüdür. Bir hayvanat bahçesi reklamını her gün kullanılan toplu taşıma araçlarına yedirmek gerçekten başarılı.

Mc Donalds patateslerinin yaya geçidi olacağı kimin aklına gelirdi. 😊

Köpeklerin pirelenmesi gerçekten çok büyük bir sorun. Bir alışveriş merkezinde yapılan bu reklamda üst katlardan bakınca insanlar küçük gözüktüğü için pireye benzetilmiş.

Bir acı sos ne kadar acı olabilir? Diğerlerini bilmiyoruz ama bu sos o kadar acı ki bir mısırı bile patlatabilir. 😊

Yakın zamanda kullanılan bir billboard reklamı. Gündüz sadece bıçakları görürken, gece olduğunda soldaki ek aydınlatma sayesinde Dracula’nın silüetini görebiliyorsunuz. Vampirlerin sadece geceleri dolaştığını da hatırlarsak gerçekten çok iyi bir göstergebilim kullanımı örneği.

Oldukça ünlü reklamlardan biri daha. BMW o kadar üstün ki Jaguar’ın ondan korkup kaçtığı imajı verilmiş. Rakip firmaya göz dağı olduğu gibi ayrıca diğer rakiplere de gönderme mevcut.

Bir diğer kreatif reklam ise Jaguar’dan geliyor. Bir seri olarak yapılan bu reklamlarda Jaguar rakiplerinin kolay lokma olduğu imajını vermiş.

 

Sizin için derlediğimiz kreatif reklamlar şimdilik bu kadar. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere. 😊