En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya kavramı hayatımıza girdiğinden beri birçok değişiklik yaşandı. Bazı insanlar için bir ekmek kapısı oldu bazıları için ise olumsuz yönde ilerleyerek bir bağımlılık haline geldi. Devletler için ise günümüzde seçimlere müdahale edildiğine dair bile iddialar var. Ancak günümüzde daha çok insanlara ulaşmak ve bir şeyler satmak üzere kurulu bir yapı var diyebiliriz. Şimdi lafı hiç uzatmadan en çok kullanılan sosyal medya platformları nelermiş ve nasıl kullanılırmış kısaca bir göz atalım.

Facebook

2017 araştırmalarına göre 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’un, bu sene ise 2.23 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını görüyoruz. 2017 Ocak ayına göre 2018 Ocak ayı verilerinin %15 arttığı da gözlemlenen bir diğer detay. Ayrıca Facebook’ta kullanıcıların %57’si erkek, %43’ü kadın. Diğer yandan; kullanıcıların %28’i 18-24 yaş aralığında… Bu oran, önceki raporda %29 idi.  Bu durum Facebook’un genç nüfusu kaybetmeye başladığını gösteriyor. Bu arada kullanıcıların %95’i mobil cihazlar ile uygulamaya erişim sağlarken bu oranın 2 milyar kullanıcıya denk olduğunu unutmamak gerekiyor.

Youtube

Youtube en çok kullanılan sosyal platformlar listemizde ikinci sırada yer alıyor. Platforma kullanıcı girişi yaparak Youtube’u kullanan 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan Youtube, Google hesaplarından giriş yapmadan kullanan kişiler de düşünüldüğünde 1.5 milyar kullanıcının üstüne çıkıyor. 2005 yılından beri hayatımızda olan Youtube’un CEO’su Susan Wojcicki sitenin kontrolünün zor olduğunu ve çocuklara yönelik zararlı içerik veya reklamların önlenmesi için yapay zeka kullandıklarını belirtmiştir.

WeChat

Çin’in en çok kullanılan haberleşme ağı WeChat yıl bazında %15.8 artış göstererek 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Çin’de yasaklı olan Facebook Messenger, WhatsApp, Line gibi uygulamalar yerine, Çin menşeili olan WeChat uygulamasının, kullanıcı ortalaması Çinlilerden oluşuyor. Uygulamanın 600 milyon civarında Çinli kullanıcısı varken, 400 milyonu ise global kullanıcılardan oluşuyor. Çin’in nüfusu ve Avrupa’daki kullanıcı artışı düşünüldüğünde WeChat’in; FB Messenger’i ve WhatsApp’i yakalama ve hatta geçme olasılığı yüksek görülüyor.

Instagram

Tabii ki gelelim Instagram’a. 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram, bundan önce 30 milyon kullanıcıya sahip iken satın alındıktan sonra eklenen özellikler sayesinde popülerliğini arttırdı. Bu arada yapılan araştırmalara göre dünyada en çok Instagram kullanan 2. ülkeyiz. Platformun %30’unu 18-24 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Uygulamada kadın kullanıcı ile erkek kullanıcı oranları neredeyse eşittir. Instagram kullanıcıların %80’i en az bir şirket veya işletme hesabı takip ediyor. Dolayısıyla Instagram’ın kurumsal anlamda kullanımı büyük önem taşıyor. Ayrıca takip edilen bu şirketlerin %50’sinin “Instagram Stories” özelliğini düzenli olarak kullandığını da belirtelim.

Twitter

2018 yılının ikinci çeyreğinde 100 milyon dolarlık bir kar elde etse de önceki yıllara göre kullanıcı kaybı yaşayan Twitter’ın kullanıcı sayısı 330 milyon civarındadır. Türkiye’de %33.3 artışla kullanıcı sayısı artan Twitter’ın ülkemizde 9.6 milyon kullanıcıya ulaştığı biliniyor. Geçen yıllarda bu sayının 7.2 milyon olduğunu hatırlatalım. Türkiye pazarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı markaların Twitter Marketing yaparken bu veriyi göz önünde tutması çok önemli.

LinkedIn

Profesyonel iş insanları için “business” odaklı bir mecra olan Linkedin’in 260 milyon aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Ülkemizde de gittikçe popülerleşen bu platformda şirket fırsatlarını takip eden 40 milyondan fazla öğrenci bulunmakta. Business odaklı olmasının bir getirisi olarak kullanıcılara iş başvurusunda bulunma olasılığı da tanıyor.

 

Neredeyse hepimizin kullandığı öncü sosyal medya platformları bu şekilde. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere. 😊