Elon Musk ve Şirketleri

Elon Musk ve Şirketleri

Dünyanın en sıra dışı fikirlere sahip girişimcisi Elon Musk. Bu ismi duymayan kalmamıştır. Kendisi bankacılık, uzay ve otomotiv gibi birçok sektörde söz sahibi şirketlerin sahibi. Hatta SpaceX ile uzaya insan gönderen ilk özel şirketin sahibi. Starlink ile tüm dünyaya hızlı internet sözünü veren girişimci. Geleceğin elektrikli arabalarını üreten Tesla şirketinin kurucusu. Haydi şimdi Elon Musk’ın geçmişten günümüze hangi girişimleri varmış bir göz atalım.

Elon Musk Kanadalı bir anne ile Güney Afrikalı bir babanın çocuğu. Güney Afrika’nın başkentlerinden birisi olan Pretoria’da dünyaya geldi. Daha bir çocukken kendi kendine yazılım öğrenen Elon, 12 yaşında ilk yazılımını geliştirdi. Bu yazılım bir uzay oyunu Blastar’dı ve bu uzay oyununu 500 dolara sattı. Stanford Üniversitesi’nde doktorasını yapan Musk, 1999 yılında PayPal’ın atası olan X.com’u kurdu. 2002 yılında ise şu an tüm dünyanın bahsettiği SpaceX’i kurdu. Elon Musk günümüze kadar enerji, otomotiv, telekomünikasyon, ulaşım, altyapı, havacılık ve uzay, yapay zeka ve sağlık gibi sektörlerde bulundu.

Tesla

Herkesin ismini ve cismini bildiği o meşhur şirketle başlayalım. Elon Musk kariyerinin en önemli ve PayPal’dan sonraki ilk projesi olan Tesla, 2003 yılından bu yana çalışmalarına devam ediyor. Tesla’nın temel amacı geleneksel araba modellerini geride bırakmaya çalışan bir şirket diyebiliriz. Tasarımları, teknolojisi ve yakıt türüyle geleceğin arabalarını yapmak için çalışıyorlar.

SolarCity

Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı önce SolarCity ve şimdi de Tesla ile ortadan kaldırmaya çalışan Musk, enerji sektöründe hatırı sayılır işler yapıyor. SolarCity ile tamamen güneş enerjisi ile çalışan evler, arabalar üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Şirket, 10 yıllık uzun bir sürecin ardından bu konuda umduğu başarıyı yakalayamadı. Ancak bu onun tamamen başarısız bir şirket olduğu anlamına gelmiyor.

Bugün güneş enerjisi üzerine çalışan şirket, Kuzey Amerika’nın en büyük konut güneş enerjisi sağlayıcısı haline geldi. Bazı alanlarda başarısız olsa da, konut alanında oldukça iyi bir pozisyona sahip. Şirket daha önce yaşadığı mali sıkıntıları, Tesla’nın 2 milyar dolara satın almasından sonra aşmıştı.

StarLink

Musk’ın çılgın projeleri arasında uydu internet ağı kurmakta var. İlk olarak 2015 yılında resmen duyurulan fikir, SpaceX tarafından 11.000’den fazla geniş bantlı uydunun uzaya fırlatılmasını kapsıyordu. 2020 yılına geldiğimizde bu hizmeti sağlayan Starlink, sektörünün en büyük potansiyeline sahip firmaların başında geliyor.

Neuralink

Son günlerde bu girişimin adını da sıklıkla duyar olduk. Kıldan ince kablolar yardımıyla insan beynine takılacak bir cihaz sayesinde bazı elektronik cihazları kullanabilmeyi hedefliyor. Yani direkt beynimiz ile kontrol edebildiğimiz bilgisayarlardan bahsediyoruz.

SpaceX

Herkesin bildiği üzere SpaceX, Elon Musk’ın üzerinde oldukça durduğu şirketleri arasında. Yakın zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdikleri astronotlar ile isimlerinde söz ettirdiler. 2023 yılında ise Ay’a gitmeyi hedefleyen bir şirket. Ay yolculuğu için birkaç zengin kişinin şimdiden yer ayırttığı bile biliniyor. Şirketin ilerleyen yıllarda ise hedefi Mars olacak.

 

Elon Musk ve girişimleri hakkında kısa bilgileri vermeye çalıştık. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere. 😊