Dijital Yayıncılar Nasıl Kuruldu?

Dijital Yayıncılar Nasıl Kuruldu?

Son yılların en gözde mecraları kuşkusuz Netflix, BluTv, Amazon Prime Video gibi mecralar. Bu mecralar ortaya çıktığından beri gençler başta olmak üzere tüm televizyon izleme alışkanlığımız değişti. Televizyondan kastımız tabii ki uydu yayını. Yoksa bu platformlar akıllı televizyonlar sayesinde televizyon cihazından da izlenebiliyor. 😊

Burada ki en kilit nokta; insanlar artık kendilerine verileni izlemek yerine, ne zaman ne isterlerse onu izlemeye karar verebiliyorlar. Üstelik hem yerli hem yabancı olarak. O an ki ruh halini bile iyi yapabilecek bir durum bu. Bazı mecraların internet yayıncılığına girmeden önce ki geçmişlerini az çok biliyoruz zaten ama gelin bakalım nasıl yollardan geçmişler.

Netflix

Netflix aslında 1997’den beri faaliyetlerini sürdüren bir şirket. Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından DVD satış ve kiralama şirketi olarak kuruldu. İlk zamanlarında DVD kiralama hizmeti veriyordu ve kiralanan DVD başına ödeme alıyordu. Bu sistem ilerleyen yıllarda aylık bir ücret karşılığında 4 DVD sistemine dönüştü. 2007 yılına geldiğimizde ise Netflix bugünkü halini almaya başladı. Daha sonra ise Dijital Yayıncılık ve DVD Kiralama hizmetleri birbirinden ayrıldı. Ancak artık devir değiştiği için DVD Kiralama işi pek tutmadı ve Netflix tarafından kapatıldı. Netflix sadece içerik satın almıyor ayrıca platform içinde orijinal içerikler üreterek yoluna devam ediyor.

Amazon Prime Video

İlk başlarda sadece internet üzerinden kitap satışı yapan Amazon sonrasında daha çok çeşitlendi ve DVD, mp3 çalar ve video oyunları gibi çeşitli ürünler satmaya başladı. Prime video ise ilk olarak 2006 yılında Amazon Unbox ismiyle piyasaya çıkış yaptı. Platform belirli ücretler karşılığında kullanıcılarına tek bir dizi bölümü satın almaya, film kiralama veya satın almasına olanak sağlıyordu. 2008 yılında platformun ismi değişti ve Amazon Video on Demand oldu. Bununla birlikte web tarayıcısı üzerinden film veya dizi izleme özelliği eklendi. Daha birçok isim değişikliği ve düzenlemelerle Amazon Prime Video günümüzde 200’den fazla ülkede satıştadır.

BluTv

Ülkemizde azımsanmayacak bir kitle sahip platform BluTV. 2015 yılında Doğan Holding çatısı altında kurulan, video izlemeye olanak sağlayan, internet üzerinden hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır. Bilgisayar, mobil cihazlar ve akıllı televizyonlar üzerinden erişilebilen uygulama, canlı televizyon yayınlarının yanı sıra film, dizi, spor, yaşam ve yetişkin türlerinde yerli ve yabancı içerikler sunmaktadır.

PuhuTv

PuhuTv Doğuş Holding tarafından 2016 yılında kurulmuştur. İlk orijinal içeriği ise Fi isimli dizidir. Dip ve Şahsiyet isimli diziler ise en ünlü yapımlar arasındadır.

Ülkemizde ve dünyada en ünlü Dijital Yayıncılık platformlarına kısaca bir göz attık. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊