Dijital Pazarlamanın Gelişimi

Dijital Pazarlamanın Gelişimi

Son 10 yıl içinde gelişen mobil teknolojilerle de birlikte internet hayatımıza çok çok daha fazla girmeye başladı.  Bu gibi gelişmeler Dijital Pazarlamanın hiç olmadığı kadar etkin olmasının önünü açtı. Şimdiki adıyla Google Ads bu işin öncüsü olmakla beraber ilerleyen yıllarda Facebook ve Twitter’da sosyal medya reklamlarıyla bu sektörün gelişmesine yardımcı oldu. Son yıllarda oldukça fazla kitleyi platformuna çeken LinkedIn’de reklam tarafını iyice geliştirdi diyebiliriz. İnsanların satın alma alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte dijital pazarlama en çok e-ticaret sitelerinin işine yaradı diyebiliriz. Bu firmalar ürünlerinin, kullanıcının gözünde ne gibi süreçlerden geçtiğini ve her bir kullanıcının hangi ürünleri tercih ettiği gibi çok daha spesifik verilere ulaşabilir oldular. Yani Dijital Pazarlama internetten iş yapan her firmanın kaderini etkiliyor ve dönüşümlerine/satışlarına çok fazla etki ediyor. Peki dijital pazarlama tam olarak ne gibi süreçlerden geçmiş hep beraber bakalım.

Yukarıda son on yıldan bahsettik ancak serüven aslında daha öncelere dayanıyor. Dijital pazarlamanın ortaya çıkış tarihi 1980’lerin başına kadar gidebilir. Bu yıllarda bilgisayar sistemleri sadece bilgileri depolayacak şekilde kullanılmaktaydı. 1981 yılında IBM ilk kişisel bilgisayarı geliştirdi. İlerleyen zamanlarda firmalar sadece müşterilerinin bilgilerini depolamak amaçlı bilgisayarları kullandı. 1986 yılında müşteri yönetim şirketi olan ACT veri tabanı pazarlama yazılımını ilk kez kullanıcılara sundu. Bu yazılım sayesinde firmalar çok geniş bir müşteri verileri depolayabildi.

90’lı yıllara gelindiğinde ise özellikle CRM araçları en popüler uygulamalar haline geldi. CRM yazılımları sayesinde firmalar mevcut müşterilerini ve potansiyel müşterileri ile olan etkileşimlerini takip edebilme fırsatı elde buldular. Firmalar envanterlerini kontrol edebildiler ve etkileşim takibi konusunda çok verimli veriler elde edebildiler.

1998 yılında büyük bir internet devrimi yaşandı ve dünyanın en büyük arama motoru Google ortaya çıktı. Günümüzde Google, arama motoru pazarının en önemli ismi olarak karşımıza çıkmakta. Dijital pazarlama ve arama motoru pazarlama stratejilerinin tamamına yakını Google tarafından yönetilmektedir. 1999 yılında ise e-CRM sayesinde tedarikçilerinin çok sayıda müşterisine çevrim içi depolama hizmeti verebileceği ve rekabeti arttıran bir uygulama devreye soktu.  Artık e-CRM sayesinde firmalar sürekli olarak bilgi güncellemeleri yapabildi ve müşteri bilgileri artık dinamik bir yapıya kavuştu. Bu süreçte müşterilerin hareketlerinde büyük artışlar yaşanmaya başladı.

2004 yılı itibariyla Google halka açıldı. Ayrıca 2000’li yılların ortalarında dijital pazarlama ile gerçek satın alma faaliyetleri başlamadan Google ve diğer arama motorlarını kullanan kitlenin çevrim içi faaliyetlerinin artmasıyla tüketici davranışlarında büyük bir değişiklik gözlendi. Bu gelecekte artık bazı şeylerin çok farklı olacağının habercisiydi.

2007 yılında Apple’ın ilk Iphone’u piyasaya sürmesiyle birlikte mobil cihaz kullanımı da farklı bir boyuta geldi. Ancak bu yıllarda sosyal medyanın dijital pazarlamada ki gücü anlaşılamadı. Sosyal medya da tam olarak bu yıllarda gelişmeye ve çeşitlenmeye başladı.

2010’lu yıllardan günümüze kadar ki sürece bakacak olursak insanların günlük çevrim içi olma süresi 10 saatin bile üzerine çıktı. Dijital dünya çok hızlı bir değişim içinde. Bu değişimi yakalayan firmalar büyürken bu değişime ayak uyduramayan firmalar da bu yarışta hızla geri kalıyor. İnsanlar artık tüm cihazlar ve kanallar üzerinden sorunsuz deneyimler bekliyor. Ayrıca hız da bu işin olmazsa olmazlarından.

Dijital Pazarlamanın kısaca tarihine değindik. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊