Dijital Pazarlama Metrikleri

Dijital Pazarlama Metrikleri

Dijital Pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri ölçülebilir olmasıdır. Diğer gelenek medya araçları olan televizyon, radyo veya gazete de böyle bir imkan mevcut değildir. Geleneksel medya da yayınladığınız bir reklamın veya ilanın tam olarak ne kadar insana ulaştığını bilemezsiniz. Oysa gelişen yeni medya kanalları ile paylaştığınız bir gönderinin, reklamın veya herhangi bir paylaşımın ne kadar tıklandığını, görüntülenme aldığını veya beğeni aldığını hem görebilir hem de ölçümleyip bir sonra ki paylaşım stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medyada ki bilinen beğeni, yorum ve paylaşım gibi metriklerden ayrı olarak bir de dijital pazarlamanın genel metrikleri vardır. Şimdi bu metrikler nelermiş ve nasıl daha iyi hale getirilir onlara bir göz atalım.

Site Trafiği:

Sitenizi belirlediğiniz tarih aralıklarında kaç kişinin ziyaret ettiğinin verisidir. Bunların kaçı organik, kaçı reklamdan gelmiş veya sosyal medya kanallarından kaç kişi siteye çekilmiş gibi bütün bu verilerin geneli site trafiği adı altında toplanır. Site trafiğini iyileştirmenin birçok yolu vardır. En öncelikli kısım ise kullanıcı deneyimidir. Kullanışsız, butonların yerinin karışık ve renklerin uyumsuz olduğu bir sitede kimse vakit geçirmek istemeyecektir. Ayrıca artık insanların çoğu internete mobil cihazlardan erişmekte bu yüzden sitenin mobil uyumlu olması da en önemli özelliklerdendir. Sitenin yüklenme hızına da dikkat etmeyi unutmayın.

Dönüşüm Oranı:

Dönüşüm sizin ana hedefinizdir. Bir e-ticaret sitesiniz olduğunu düşünürsek dönüşüm sizin için satış demektir. Site trafiğiniz çok iyi ziyaretçi çekmeyi başarıyorsunuz ancak dönüşüm elde edemiyorsunuz. Bir yerde sorun var demektir. İnsanlar fiyatları yüksek bulabilir, yeterince reklam yapmıyorsunuz, satın alma aşamasında sorunlar vardır veya bambaşka bir problem olabilir. Bu gibi durumlarda sorunu nokta atışı ile tespit edip hemen gerekli yenilikleri yapmanız gerekmektedir.

Trafik Kaynakları:

Siteniz nereden daha çok kullanıcı çekti, bu çekilen kullanıcıların kaçı dönüşüm gerçekleştirdi gibi metriklerin tamamına trafik kaynakları deniliyor. Örneğin sosyal medya da yaptığınız reklamlarınız daha iyi çalışıp daha çok kullanıcı çekiyorsa sosyal medya reklamlarınızın bütçesini artırabilirsiniz. Hem elimizde olan müşteri kitlesini tutmuş olursunuz hem de yeni potansiyel müşteriler kazanabilirsiniz.

Tıklama Başı Maliyet / Cost Per Click (CPC):

Reklam verenler tarafından oldukça tercih edilen bir reklam çeşididir. Google’da verdiğiniz tıklama başı maliyete göre reklamınız üst sıralarda gösterilir. Tabi kalite puanı da oldukça büyük bir etkendir. Tıklama başı maliyeti düşük tutabilmek adına yapılabilecek birçok şey vardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sitenizin kullanışlı olması kalite puanınızı yükseltir. Ayrıca kullanıcının sitenizde geçirdiği vakitte çok önemlidir. Bu gibi etmenler kalite puanınızı yükseltir ve reklam verirken daha az tıklama başı maliyetle üst sıralara tırmanmanızı sağlar.

Bin Gösterim Başı Maliyeti:

Bu reklam çeşidi daha çok görüntülü reklamlarda kullanılır. Youtube’a bir reklam çıktınız diyelim. Bu reklamı her görüntüleyen bin kişi başına bir ücret ödersiniz. İnsanların video reklamlara çok fazla tahammülü olmadığını göz önünde bulundurursak vermek istediğiniz mesajın çabuk etkilemesi oldukça önemlidir.

 

Bu yazımızda dijital pazarlama metriklerinin geneline göz attık. Elbette işin derinleşen kısımlarında daha çok metrik karşınıza çıkacak. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. 😊