Dijital Dünyanın En Etkili Kuvveti: Reklamlar

Reklamın tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor. İlk reklamların satışları artırmak için çığırtkanlar ve satıcılar tarafından koyulan tabelalarla gerçekleştiği bilinmektedir. Dünyanın artık tabiri caizse ‘’Global bir Köy’’ haline geldiği günümüzde isminizi duyurmak veya satışlarınızı artırmak için reklam vermemek hayal bile edilemez.

TÜİK’in 2019 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye halkının %75.3 internete erişim sağlayabiliyor. Bu da şu anlama geliyor. Geleneksel pazarlama çeşitlerine nazaran daha düşük maliyetli olan dijital pazarlama çeşitlerini kullanmak çok daha kârlı olacaktır. Dijital pazarlama sayesinde verilerin takibini çok kolay yapan firmalar tüketicilerin davranışlarını ölçerek en uygun müşteri kitlesine ulaşıp doğru hedeflemelerle doğru kitleye kolayca tanıtımını yapabilir.

Şimdi dijital pazarlamanın çeşitlerine gelelim. Her birinin kendine has özellikleri ve hitap ettiği kitleler var.

Google Ads

Google Ads kendi içerisinde reklam çeşitlerine ayrılmaktadır. Bunlar:

  • Arama ağı reklamcılığı
  • Görüntülü reklam ağı
  • Video reklamlar (Youtube)
  • Ürün Listeleme Reklamları
  • Re-Marketing (Yeniden Pazarlama)

Arama ağı reklamcılığı

  • Arama Ağı reklamları Google arama motorunda herhangi bir şey arattığınızda genelde ilk sıralarda çıkan reklamlardır. Aradığınız şeye bağlı olarak bazen alt sıralarda da karşınıza çıkabilmektedir.

Görüntülü reklam ağı

  • Gelelim diğer reklam çeşidimiz olan Görüntülü reklam ağına. Haber, spor veya içerik paylaşan sitelerde kenarlarda gördüğünüz fotoğraf şeklinde ki reklamlardır. Bu reklam çeşidini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler reklam görseli, hedef kitle ve anahtar kelimelerdir. Bu sayede hedeflediğiniz kullanıcılara daha dikkat çekici ve tıklama oranı yüksek bir reklam sunmuş olursunuz.

Video reklamlar (Youtube)

  • Video reklamlar ise herkesin Youtube’da bir video izlemeden önce veya video içerisinde gördüğü reklamlardır. Bu reklamlar 5 saniyelik veya 5 saniyeden sonra atlanabilen reklamlardır.

Ürün Listeleme Reklamları

  • Ürün listeleme reklamları ise E-Ticaret sitelerinin daha çok kullanıcıya ulaşması için bulunmaz bir nimet gibidir. Arama motorunda herhangi bir arama yaptığınız zaman karşınıza birçok firmaya ait ürünler fiyatlarıyla birlikte yan yana sıralanmaktadır. İşte bu Ürün Listeleme reklamıdır.

Re-Marketing (Yeniden Pazarlama)

  • Re-Marketing yani Yeniden Pazarlama reklamları ise şu işe yarar: Örneğin bir E-Ticaret siteniz var ve kullanıcılarınızın sitenizi ziyaret edip hatta sepete ürün bile yerleştirdiğini görüyorsunuz ancak satın almıyorlar. İşte yeniden pazarlamayı kullanarak sitenizin sayfalarına ekleyeceğiniz etiketler sayesinde satın almadan sitenizden çıkış yapan müşterilerinizin karşısına başka sitelerde de çıkarak ürününüzü tekrar gösterebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları (Social Media Advertising)

Sosyal medya deyince herkesin aklına illaki gelen mecralar var. Bunlar genelde Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin’dir. Reklam verebilmek için bu sitelerde markanızın hesabı bulunmak zorundadır.

Aslında bu mecraların hepsinde reklam mantığı hemen hemen aynıdır. Ancak Google’da olduğu gibi burada da alt kategoriler bulunmaktadır. Sayfa beğendirme, Erişim, Mağaza Satışı, Uygulama İndirtme, Marka Bilinirliği gibi kategorilere ayrılmaktadır. Twitter’da ise hepsinden farklı olarak bir hashtag’i öne çıkarabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing)

Bilgi amaçlı veya direkt reklam amaçlı kullanılmaktadır. Ancak bu işi gerçekten iyi bilen bir uzmanın kampanyayı yönetmesini tavsiye ediyoruz. Yoksa e-postalar uzayın derin boşluğuna gider gibi spam kutusuna düşüp hiç görülmeyebilir bile.

Dijital dünyada elbette birçok farklı pazarlama çeşidi mevcut. Bu yazımızda en çok tercih edilen Dijital Pazarlama yöntemlerini derledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. 😊