Yeni Çağın Yeni İş Anlayışı: Dijital Ajanslar ile Freelance Çalışmak

Günümüzde internet ortamında dijital ajanslar ile freelance yani bağımsız çalışma sistemi; en çok tercih edilen evden çalışma yöntemlerinde ilk sıralarda gelir.

Türkiye gibi nüfus yoğunluğunun çok fazla olduğu ve kişi başına düşen milli gelirin de bir o kadar düşük olduğu bir ülkede hali hazırda işi olan birçok çalışan, ek gelir sağlayabilmek amacıyla internet üzerinde makale yazma, reklam metni yazma, blog oluşturma, şiir yazma veya farklı türde içerik oluşturma gibi işler alarak hayatını idame ettirebiliyor.

Freelance çalışma şekline talebin bu kadar fazla olması sebebiyle çalışanların para kazanabilecekleri bir iş almaları da bir o kadar zor oluyor haliyle. İşte bu aşamada freelance iş arayanların yardımına dijital ajanslar koşuyor ve böylelikle freelance çalışanların daimi iş bulamama korkuları da ortadan kaldırılmış oluyor.

Freelance çalışma sisteminde firmalar genellikle güven üzerine inşa ettikleri bir çalışma metodu uyguluyorlar. Yani genellikle ortada bir sözleşmenin bulunmadığı, tüm çalışma sisteminin telefon ve mailleşmeye dayandığı bir sistemin varlığından söz edilebilir.

Evden Çalışmak… Ama Daha Sıkı Çalışmak

Freelance çalışan kişiler için evden çalışmak her ne kadar kolay gibi gözükse de, aslında bu işi yaparken resmi bir şirkette masa başında çalışır gibi planlı, programlı ve dikkatli olunması gerekiyor. İşveren tarafından devredilen işin zamanında ve eksiksiz şekilde yapılıyor olması başarıya ulaşmada ve daha çok para kazanmada en önemli etkenlerin başında geliyor.

Herhangi bir sözleşme imzalamadan ve tamamen karşılıklı güven ilişkisine dayanarak bir iş yapacak olmak ilk başta ufak bir tedirginlik yaratsa da, alanında profesyonel ve doğru bir firma ile anlaşılması durumunda hem işveren hem de çalışan açısından herhangi bir sorun yaşanmıyor. Neticede günümüzde farklı sektörlerde yüz yüze görüşmeden iş yapmakta olan birçok firma ve kişi bulunuyor.

Freelance çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi; işi veren kişi veya dijital ajans tarafından her an ve kolaylıkla ulaşılabilir olmaktır. Bu yüzden çalışma süresi boyunca e-posta ve telefon gibi iletişim cihazlarının sıklıkla kontrol edilmesi gerekir. Bunun dışında birlikte çalışılan kuruluşun veya işverenin talep etmesi durumunda haberleşme amacıyla ek iletişim araçları da kullanılabilir.

Freelance çalışanların bilmeleri gereken en önemli detaylardan birisi de aslında her şeyi bilmek zorunda olmamalarıdır. Burada önemli olan, işverenin talep ettiği içerik veya ürünle ilgili herhangi bir bilgi ve tecrübe eksikliği var ise, internet ortamında veya konu hakkında derin bilgisi olan kişilerden bu eksikliğin giderilerek işverenin memnun olacağı sonuçlar ortaya çıkarabilmektir.

Diyelim ki freelance çalışmak konusunda karar verildi ve bir dijital ajans ile anlaşıldı. Bu aşamada yapılması gereken ilk şey alınacak olan işe günün kaç saatinin ayrılabileceği ve ne kadar sayıda iş alınabileceği konusunun belirlenmesidir. Freelance çalışırken işverenin memnun kalabilmesi adına alınan işlerin zamanında teslim edilebilmesi çok önemlidir.

Freelance Çalışmada Zaman Kullanımı Çok Önemli

Bu sebeple çok sayıda iş alınmasına rağmen, kısıtlı süre içerisinde yetiştirilemeyecekse bu hem işvereni hem de çalışan kişiyi zorda bırakabilir. Bu sorunun önüne geçebilmek adına, işverenden alınan az sayıda iş doğru ve eksiksiz şekilde teslim edildikten sonra yenileri talep edilebilir.

Ayrıca işi aldıktan sonra teslim zamanı işverene söylenirken dikkatli davranılması ve imkansız tarihler veya saatler verilmemesi gerekir. Eğer çalışan kişi çok yoğunsa ve işi teslim edemeyecek bir pozisyonda ise bu durum işverene açık yüreklilik ile söylenilmelidir.

Bununla birlikte alınan iş uzun sürecek bir iş ise veya kaliteli, özenli bir iş çıkarılması gerekiyorsa da yine teslim süresinin uzun tutulması gerekiyor. Bir işi kısa sürede tamamlayıp teslim etmek ilk bakışta avantaj gibi görünse bile, alelacele yapılan ve teslim edilen işler çoğu zaman işveren tarafından memnuniyetsizlik ile karşılanır.

Bu nedenle ortaya çıkacak olan işin en iyi kalitede olabilmesi adına, işin hazırlanış aşamasına yeterli sürenin verilmesi çok önemli bir husustur.

Zaman planlaması bu tür bir çalışma sisteminde oldukça ön planda gelir. Çalışırken iş disiplini sıkı tutulmalı ve çalışma saatleri içerisinde başka herhangi bir şey ile ilgilenilmemelidir. Ayrıca güne erken uyanarak çalışmaya başlamak, erken saatlerde vücut ve zihin daha dinç olacağı için daha nitelikli ve daha verimli iş yapılabilmesini sağlar.

Evden çalışmak için dikkat edilmesi gereken başka bir konu da asla ama asla erteleme yoluna gidilmemesi gerektiğidir. Çünkü daha sonra azalan vakit içerisinde verilen işi yetiştirmeye çalışmak ekstra bir strese neden olabileceği gibi, verilecek işin kalitesini de olumsuz etkileyebilir.

Freelance çalışmak konusunda eğer işveren ile ortak bir paydada buluşulabiliyorsa yazılı bir anlaşma da yapılabilir. Sözleşme yapılması durumunda en azından işin başında ve sonunda her şey net olur ve işveren ile çalışan arasında iş süreci boyunca herhangi bir anlaşmazlık meydana gelmez. 

Freelance İşte Yeni Bir Kavram: Mobil Çalışma

Evden çalışma yöntemlerinden bahsederken bir diğer konu olan mobil çalışma sistemine de değinmek gerekir. Mobil çalışma sistemi ile daha pratik ve daha hızlı iş yapılarak kişinin kendisine ve sevdiklerine daha fazla vakit ayırabilmesi sağlanır.

Mobil çalışma daha az stresli olmasının yanında, her saat ulaşılabilir olma gerekliliğini de beraberinde getirir. Mobil cihazların hayatın değişilmez unsurlarından birisi haline gelmesiyle birlikte mobil çalışma olanakları gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor.

Bu çalışma sistemi ile birlikte istenilen her türlü mekan iş yeri olarak kullanılabilir. Çalışanlar kendi mekanlarını ve kendi mesai saatlerini kendi yaşam koşullarına göre belirleyerek hayatlarını daha kolay idame ettirebilir ve bir yandan da para kazanabilir.

Mobil çalışmak veya freelance çalışmak yeri geldiğinde oldukça stresli ve zorlayıcı bir çalışma tarzı olsa da, rahatlığı açısından tercih edilebilir işler listesinde en üst sıralarda gelir. Ayrıca bu tür işler ile çalışanların ufku genişler ve daha çok insan tanıyarak daha farklı kariyer seçeneklerine erişebilir.

İyi kazanan ve işini severek yapan bir freelance çalışan olabilmek için kaliteli bir dijital ajans ile ideal fiyat aralıklarında çalışılması gereklidir. Freelance çalışma sistemi sadece para kazanma ve ek gelir sağlama olarak düşünülürse, bir süre sonra sadece çalışmak zorunda olunduğu için zoraki olarak sürdürülen bir iş haline gelir. Bu sebeple bu işin severek ve gönülden yapılması ve hatta bu işe bir tür hobi olarak yaklaşılması çok önemlidir.

Badbaz Dijital İletişim olarak freelance çalışmaya önem veriyor, ekibimizi “online ekibimiz” adı altında yönetiyor ve her markamıza özel ekipler kurarak daha verimli çalışıyoruz. Hali hazırda 12 kişiden oluşan online ekibimizle, siz de gerçek bir dijital ajans deneyimi yaşamak için hemen bizi arayabilirsiniz: 0216 362 3787