Dijital Ajans Nedir?

By 3 Temmuz 2020 Temmuz 20th, 2020 Pazarlama, Reklam, Sosyal Medya

Dijital Ajans Nedir?

Son yıllarda internetin ve sosyal medyanın durdurulamaz yükselişiyle birlikte hayatımıza birçok terim ve olgu girdi. Selfie, hikaye paylaşımı ve retweet etmek bunlardan sadece birkaç tanesi. Bir de Dijital Ajans kavramı var. Nedir bu Dijital Ajans? Diğer ajanslardan ne farkı var? Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmek üzeresiniz.

Öncelikle Dijital Ajans daha çok bilinen geleneksel reklam ajanslarından farklı olarak online ve dijital tüm mecraların bütün özelliklerini en verimli şekilde kullanan ajanslardır. Dijital Reklam Ajanslarının da kendi içinde çeşitleri vardır.

  • Dijital Reklam Ajansları
  • Sosyal Medya Ajansları
  • Mobil Pazarlama Ajansları
  • Dijital Medya Planlama Ajansları
  • SEM & SEO Ajansları

Dijital Ajansların ne olduğundan ve ne çeşit ajansların olduğundan bahsettik. İsterseniz şimdi de bu ajanslarda kimlerin çalıştığından ve görevlerinin neler olduğundan bahsedelim.

Ajans Başkanı:

Tabi ki ilk öncelikli sırada Ajans başkanı bulunuyor. Genel olarak ajansın yönetiminden ve müşterilerle olan ilişkilerden sorumludur diyebiliriz. Bir ajans başkanında olması gereken özellikler; sanatsal bakış açısına sahip olmalı, yenilikçi, ve müşteri odaklı olmalıdır.

Art Direktör:

Adı üstünde ‘’art’’. Çok iyi bir hayal gücü, sanatsal bakış açısı ve iş disiplini olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf/video düzenleme araçlarını ileri derece de bilmesi olmazsa olmazlardandır.

Dijital Pazarlama Uzmanı:

Ajansın mekansız çalışanıdır. Bir dijital pazarlama uzmanı her yerden çalışabilir. En temelde görevi ise markaların bütçeleri doğrultusunda dijital mecralarda ki en iyi sonucu almasını sağlamaktır. Özellikle Google Ads metriklerini çok iyi bilmelidir. İçerik konusunda Art, metin yazarı ve sosyal medya tarafı ile ile her zaman koordineli çalışmalıdır.

Metin Yazarı:

Bütün içeriklerin ve reklam metinlerinin yazımından sorumludur. Metin yazarlarının çok iyi bir Türkçe bilgisine ve hangi sektöre hangi dilin uygun olacağına karar verebilecek bir yetisi olması gerekmektedir. Yanlış olan bir kanıya göre metin yazarlarının işi iki cümle yazmak değildir. Her bir cümlenin üzerinde etraflıca düşünülür ve diğer kafa patlatılır. Tabi ki metin yazarı da diğer ajans çalışanları ile koordineli bir şekilde çalışır.

Sosyal Medya Uzmanı:

Bir diğer mekansız çalışanımız ise Sosyal Medya Uzmanı. Markaların sosyal mecralardaki itibarı, reklamları ve etkileşimlerinden sorumludur. Markanın hedef kitlesine göre içerik üretir ve yayınlar. Sosyal Medyada ki reklamları yönetip markanın bilinirliğini ve satışlarını artırmak ana görevlerindendir. Bunun yanında gerekirse metin yazabilecek ve fotoğraf/video düzenleyebilecek yetkinliğe de sahip olmalıdır.

Müşteri Direktörü:

Ajansın markalarla olan ilişkilerini düzenlemekten ve ajansa yeni müşteriler kazandırmaktan sorumludur. Gerektiğinde markalar ile görüşür ve toplantı yapar.

Stajyer:

Ajansın öğrenmeye aç çalışanıdır. Öğrenci olması nedeniyle her zaman ajansta bulunmayabilir. Bir stajyerin yapması gereken her zaman kendini geliştirmek ve öğrenmeye açık olmaktır. Ancak bu şekilde ajans yapısını anlayabilir ve tam olarak neye yönelmesi gerektiğine karar verebilir.

Dijital Ajansın ne olduğuna ve genelde kimlerden oluştuğuna değindik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. 😊