Bulut Depolama Araçları

Bulut Depolama Araçları

Hepimizin çektiği fotoğrafların veya videoların artık telefonda depolanamayacak kadar çok olduğu zamanları olmuştur. Silseniz olmaz çünkü hatırası var, silmezseniz de başka bir çekim yapamıyorsunuz. İşte bu durum geçtiğimiz 10-15 sene öncesine kadar böyleydi. İlerleyen teknoloji ve internetin artık telefonlarda da yaygınlaşmasıyla birlikte bulut tabanlı depolama araçları hayatımıza yavaştan girer oldu. İşte bu yazımızda kısaca bulut depolama teknolojisinin ne olduğundan ve bu alanda ki öncü araçları inceleyeceğiz.

Bulut Teknolojisi Tam Olarak Nedir?

Bulut depolama, birçok farklı verinin (fotoğraf, pdf, video vs.) sanal ortamda saklandığı bir hizmettir. Bulut depolamaya eklenen veriler üçüncü kişiler tarafından kesinlikle paylaşılmaz. Bulut depolama özellikle artan fotoğraf, veri, video, dosya gibi ihtiyaçların sanal ortamda muhafaza edilmesi için büyük bir ihtiyacı karşılayan sistemlerdir. Telefon ve bilgisayarların depolama alanları yeterli gelmediğinde ya da daha kalıcı bir çözüm arandığında bulut depolama sistemlerine başvurulabilir.

Ücretli ve ücretsiz bulut depolama sistemleri mevcuttur. Ücretsiz olarak bulut depolama hizmeti veren sistemlerde depolama alanına hizmeti sağlayan tarafından karar verilir. Genel olarak en az 2 GB, en fazla 50 GB ücretsiz depolama yapılabilmektedir. Bu alanların yetersiz gelmesi durumunda, ücretli olan depolama sistemleri ile daha büyük alanlar elde edebilirsiniz. Bulut depolama sistemleri sayesinde hafızası dolan bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesinin hafızasını boşaltabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu işin öncülerine;

 

Google Drive

Google her alanda olduğu gibi bu alanda da başı çekenler arasında. Google Drive, ücretsiz depolama alanı ve Google ekosistemini kullanmasıyla öne çıkan uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcılara 5 GB ücretsiz depolama alanı sunan Google Drive’da 25 GB alana sahip olmanın bedeli aylık 2.49, 100 GB alan edinmenin karşılığı ise 4.99 dolar. Diğer yandan hizmetin maksimum dosya boyutu ise 10 GB olarak dikkat çekiyor.

Dropbox

Bulut paylaşım uygulamaları arasında belki de popüler olan şirket Dropbox. Daha çok bireysel kullanıcılara odaklanan Dropbox, sunduğu 2 GB depolama alanıyla rakiplerinden geride gibi görünse de üçüncü parti uygulamalarla olan entegrasyonu, arkadaşlarla dosya paylaşım özelliği ve kolay senkronizasyon avantajıyla bu alandaki en iyi uygulamalardan.

iCloud

Sadece Apple ürünleri için hizmet veren iCloud, bu ürünleri kullananlar için oldukça makul bir bulut paylaşım uygulaması olarak öne çıkıyor. Ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına sahip olabildiğini iCloud, iOS ve Mac kullanıcıları için çok seçenekli bir senkronizasyon ağı sunuyor.

Yandex Disk

Rus arama motorunun servislerinden biri olan Yandex.Disk listemizde oldukça kullanışlı bir depolama aracı olarak giriyor. Ücretsiz sunduğu 10 GB depolama alanıyla iddialı bir giriş yapan servis, Yandex.Mail’e entegre olarak çalışıyor.

E-posta ileti eklerinin saklanması için de özel bir alan bulunurken, bu alan, Disk’in 10 GB’lik kapasitesini etkilemiyor. Türkçe dil desteği bulunan servis sayesinde kullanıcılar basitçe belge, fotoğraf, film ya da müzik parçalarına mobilden veya internetten ulaşabiliyor. Bu dosyaları popüler sosyal ağlar üzerinden çevreleriyle paylaşabiliyor. Yandex.Disk ayrıca kullanıcılarına Windows ve Mac ile birlikte Android ya da iOS üzerinden erişim fırsatı da veriyor.

Bulut depolama araçlarından kısaca bahsettik. Yeni yazımızda görüşmek üzere. 😊