Badbaz Ekim 2020 Trend Raporu

Bir ay daha arkamızda kalmışken gerek dijital dünyada gerekse diğer alanlarda birçok gelişme yaşandı. Bazıları yaşantımıza yararlıyken bazılarının ise çokta önemi yoktu. Tabii ki Covid-19 birçok sektörü etkilemeye devam etti. İsterseniz hiç vakit kaybetmeden geçtiğimiz ay önemli ne gibi olaylar ve yenilikler yaşanmış bir göz atalım.

Sosyal Medya Devlerine Cezalar

Geçtiğimiz aylarda çıkan sosyal medya yasasıyla birlikte ülkemize temsilci atamayan sosyal medya şirketleri kademeli olarak cezalandırılacaktı. Ay sonunda ise bu cezaların ilki gerçekleşti ve sosyal medya şirketlerine 10’ar milyon TL para cezası kesildi. Eğer bu cezaya rağmen şirketler hala temsilci atamazsa para cezaları artarak ilerleyecek ve daha sonra ise bant genişliği daraltılması, reklam yasağı ve en nihayetinde engellenmeye kadar süreç ilerleyebilecek.

Spotify, Netflix ve Amazon Prime lisans başvurusunda bulundu

Az önce bahsettiğimiz gibi Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirketlerin yayınlarına devam edebilmesi için lisans ve temsilci zorunluluğu var. İşte bu lisansı Spotify, Netflix ve Amazon Prime’ın aldığı açıklandı.

Cadılar Bayramı ve Markalar

Ekim ayı içinde dünyada kutlanan Hallowen ile birlikte markalar gerçekten iyi reklam kampanyaları üretti. Burger King’in bir şubesinin çatısını beyaz çarşaf ile örtüp üzerine de Mc Donald’s yazması gerçekten iyi bir kampanyaydı. Buna benzer bir kampanyayı geçtiğimiz yıllarda Coca Cola ve Pepsi arasında da görmüştük.

Samsung yeniden zirvede

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük telefon üreticisi unvanını Huawei’e kaptıran Samsung yeniden zirvenin sahibi oldu.

Facebook kullanıcı sayısı 2,7 milyara ulaştı

Sosyal medya devi Facebook’ta artık 2,7 milyar insanın hesabı mevcut. Dünyada en çok Facebook kullanan ülke ise Hindistan olarak öne çıkıyor. Türkiye ise 12. Sırada.

 

Ekim 2020’de kısaca bu gelişmeler yaşandı. Gelecek ay görüşmek üzere. 😊