Badbaz Ağustos 2020 Trend Raporu

Badbaz Ağustos 2020 Trend Raporu

İyisiyle, kötüsüyle koca bir ay daha ardımızda kaldı. Korona’nın hüküm sürdüğü şu yaz günlerinde çoğumuz evden çalışmaya devam ediyoruz. Tedbirler biraz gevşemiş olsa bile yine de tehlikenin hala devam ettiğini hatırlatmakta fayda var. İnsanlar sosyal birer varlık olduğu için evet dışarı çıkmadan, birbirimizle görüşmeden yaşamak bir yerden sonra dayanılmaz bir hal alıyor ancak salgın gibi yüz yılda bir olabilecek bir durumdan kurtulmakta yine bizim elimizde. Bu kısa hatırlatmadan sonra şimdi gelin geçtiğimiz Ağustos ayında dijital dünyada neler yaşanmış kısaca bir göz atalım.

 

LG, pandemi şartları için geliştirdiği Giyilebilir Hava Temizleyici LG PuriCare’i tanıttı

COVID-19 dünya çapında birçok insanın maske takmasını zorunlu hale getirdi. LG ise yeni bir tür yüz maskesi geliştirdi. LG PuriCare Wearable Air Purifier adlı giyilebilir hava temizleyici, kullanıcının nefes alma düzenine mümkün olduğunca az müdahale ederken aldığı havayı filtrelemeyi hedefliyor.

 

Tiktok, Trump Yönetimine Dava Açtı

Çin merkezli, dünyanın popüler sosyal paylaşım uygulamalarından biri olan Tiktok, Trump’ın sosyal medya uygulamasına getirdiği yasağa ilişkin ABD hükümetine dava açtı.

Geçtiğimiz günlerde Trump, “Tiktok veri topluyor” söylemiyle uygulamanın geliştiricisi ByteDance’ın, Tiktok’u Microsoft’a 15 Eylül tarihine kadar satması gerektiğini söylemişti. Yoksa platformun yasaklanacağını eklemişti. Daha sonra ise Trump, 45 gün sonra yürürlüğe girecek bir iş yapmayı yasaklama kararnamesine imza attı ve uygulamanın 45 gün içinde bir ABD şirketi tarafından satın alınmazsa tamamen kapatılacağını belirtti. Tiktok ise bu duruma karşı Trump’ın kararının siyasi olduğunu öne sürdü. İyi niyetli ulusal güvenlik endişelerine dayanmadığını belirterek bu karara karşı çıkmak için yasal haklarını kullanacağını söyledi.

 

“vivo” artık Türkiye pazarında

30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren akıllı telefon üreticisi vivo, Türkiye pazarına giriş yaptı.

Aynı zamanda vivo X50 Lite modelinin lanse edildiği reklam filminde Türkiye’nin en ünlü influencer’ları bir araya geldi. Oğuzhan Uğur, Betül Çakmak ve Alper Rende, özellikle gece çekimlerinde üst düzey bir performans çıkaran vivo X50 Lite için kamera karşısına geçti.

 

Türk oyun sektörünün değeri 2,4 milyar doları geçti

Oyun pazarı için analizler yayımlayan Newzoo International BV’ye göre, oynaması kolay, yüklenebilir oyunların pazar payı bu yıl dünya genelinde yüzde 9,3 büyüyerek 160 milyar dolara yükseldi. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) verilerine göre, sektörün 2015’te 400 milyon dolar olan ihracat rakamı, 2016’da 500 milyon dolara, 2017’de 700 milyon dolara, 2018’de 1 milyar 50 milyon dolara ulaşmış durumda.

Türkiye’de oyun geliştiriciler son 10 yılda 426,7 milyon dolar değerinde yatırım aldı. İlgili bakanlıklar reklam, tanıtım, dijital pazarlara giriş, yazılım, istihdam gibi başlıklarda detaylı desteklerle oyun geliştiricilere destek veriyor.

 

Elon Musk Neuralink’i tanıttı

Tüm dünya çapında merakla beklenen Neuralink projesi internet üzerinden canlı olarak yayınlanan bir etkinlikle duyuruldu. Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin kurucusu sıra dışı girişimci Elon Musk, insan beyni ile bilgisayarı birleştirmek için geliştirdiği ve Neuralink adını verdiği icadı tanıttı. Temelde bir bilgisayar çipi olan bu ilginç ürün insan beynine çok ince kablolar yardımı ile bağlanacak.

 

Amazon’dan yeni akıllı bileklik: Halo

Firma yeni giyilebilir ürünü akıllı bileklik Halo’yu tanıttı. Sağlıklı yaşam temalı akıllı bileklik aynı zamanda aktivite ve uyku takibi yapabiliyor. Etkinlik, uyku, vücut, ses gibi değerleri takip edebilen Halo, hareketlerinizi ve derinizin ısısını ölçerek uyku kaliteni konusunda veriler sağlayabiliyor. Vücut yağ oranını da ölçebilen Halo, sesinizi de dinleyerek duygusal durumunuz hakkında bilgi verebiliyor.

 

Ağustos 2020’de kabaca bunlar yaşandı. Gelecek ay raporumuzda görüşmek üzere. 😊