Aralık 2020 Trend Raporu

Koskoca bir yılın son ayı da bitmiş oldu ve yepyeni bir yıla giriş yaptık. 2020 çoğunlukla kötü geçse de bazı şeyler umarız ki sizin için güzel olmuştur. Tabii ki sürekli evde kalmanın psikolojik etkilerini saymazsak. 😊 Aralık ayında Covid-19 tekrar eski yaygınlığını gösterdi ve tekrar evlerimize kapandık. Zaten mart ayından beri evden çalışma furyası devam etse de, yılın son aylarında daha yaygın bir hale geldi. Bu durum ise uzun zaman böyle gidecek gibi. Konumuzun özüne dönecek olursak, geçtiğimiz Aralık ayında neler yaşandı hızlıca bir göz atalım.

 

Burger King’den 2020’yi temsil eden burger.

2020 çoğumuz için belki de geçirdikleri en kötü yıl oldu. Yangınlar, depremler, felaketler ve en sonunda salgın hastalık. Burger King ise geçirdiğimiz bu yılı temsilen çok kötü görünümlü bir burger yaptı. Burgerin sunulduğu müşteriler ise ‘’Bu yıl gibi kötü’’ ve ‘’Aynı 2020 gibi’’ tarzı yorumlarda bulundu.

 

Ikea’dan Fortune Favors the Frugal kampanyası

Çoğu zaman insanlık olarak çevreye ne tür zararlar verdiğimizin farkında olamıyoruz. Bazı zamanlar ise tutumlu olmak ve tasarrufa özen göstermek çevremizdeki insanlar tarafından komik karşılanıyor. İşte Ikea bu anlayışı kırmak ve geri dönüşüme özendirmek için bir reklam filmi hazırladı. Reklam filmini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Podcast platformu Breaker artık Twitter’ın

Son yıların yükselen trendi podcastler. Twitter geçen ay, sosyal ağ sitesi içinde sesli sohbet odaları olarak çalışan Spaces özelliğini test ettiğini duyurmuştu. Şimdi ise Spaces özelliğini geliştirme amacıyla, 2016 yılında faaliyete giren ve sosyal öğelere odaklanan bir podcast platformu olan Breaker‘i satın aldığını duyurdu.

 

Exxen yayın hayatına başladı

Acun Ilıcalı’nın dijital yayın platformu Exxen izleyicilerle buluştu. Platforma reklamlı ve reklamsız olmak üzere iki çeşit üyelik bulunmakta.

 

Amazon, Boeing’i geçti

E-ticaret devi Amazon, salgının tetiklediği bir yıllık muazzam büyümenin ardından dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing‘i resmen geçerek Washington eyaletinin en büyük işvereni haline geldi.

Amazon, salgının ortasında hızla artan talep sayesinde karlı bir 2020 geçirdi. Her zamankinden daha fazla insanın evde kalması ve çevrimiçi alışverişin artması, Amazon hisselerinin artmasına yol açtı. Salgın dönemindeki artan ticaretle başa çıkabilmek için Amazon pek çok çalışan işe aldı. Hatta bu durum şirketin ‘tarihteki herhangi bir şirket tarafından barış dönemindeki en büyük iş gücü artışı’ olarak adlandırıldı.

 

Aralık 2020 kısaca böyle geçti. Gelecek ay görüşmek üzere. 😊