Amazon’un Sahibi Olduğu Şirketler

Amazon’un Sahibi Olduğu Şirketler

Serveti 200 milyar dolar gibi uçuk bir seviyeye ulaşan Jeff Bezos’u duymayan kalmamıştır. Kurucusu olduğu Amazon ise birçok farklı alanda faaliyet göstermekte. İlk kurulduğu zamanda internetten kitap satarak e-ticaret dünyasına adım atan Amazon şu anda dünyanın en değerli şirketleri arasında. Amazon’un bu konumda bulunmasının birçok farklı etkeni olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ama bir de şirketin sahibi olduğu yan kuruluşlar ve bünyesinde bulunan ismi en az Amazon kadar duyulmuş şirketlerde mevcut. Bu yazımızda Amazon’un sahibi olduğu veya çatısı altında faaliyet gösteren girişimlerin geldikleri noktalara değineceğiz.

 

Wholo Foods

Amerika, Kanada ve İngiltere’de faaliyetlerine devam eden, organik ürünlerin satıldığı çok popüler bir zincir süpermarket olan Whole Foods, birkaç sene önce Amazon tarafından satın alındı ve Amazon’un bu alandaki ilk yatırımı oldu.  Amazon’un bu şirketi aldıktan hemen sonraki ilk icraatı, yüksek fiyatları sebebiyle eleştirilen bu şirketi daha uygun fiyatlar ile tekrar yapılandırma vaadi oldu. Ayrıca Wholo Foods şimdi de restoran işine giriyor.

 

IMDb

Evet IMBb Amazon’un ve en çok önem verdiği şirketlerden biri. Sinema, televizyon dizileri, konsol ve bilgisayar oyunları gibi daha birçok alanda ki geniş puanlama olanağıyla oldukça adından söz ettiren bir mecra. 1990 yılında, İngiliz bilgisayar programcısı ve film hayranı Col Needham’ın Usenet üzerinde güzel gözlere sahip oyuncuları içeren “Those Eyes” başlıklı bir gönderiyi paylaşmasıyla ortaya çıktı. Kayıt sayısı 10.000 gibi sayıya ulaştıktan sonra veritabanı oluşturuldu ve IMDb ortaya çıkmış oldu. 1998 yılında ise Amazon tarafından satın alındı.

 

Alexa

Dünyanın en çok tık alan sitelerinin listelendiği site olan Alexa’yı biliyorsunuzdur. Alexa sıralamaları bilgi teknolojileri sektöründe çok büyük önem arz ediyor ve hem kullanıcılar hem de site sahipleri açısından da web sitelerinin büyüklüklerini ölçümleme açısından çok önemli bir araç.

 

Twitch

Özellikle gençler arasında yaygın olan canlı yayın açıp insanlar tarafından izlenmenizi sağlayan bir internet sitesi. Canlı yayınlarınızda oyun oynayabilir veya sadece sohbet edebilirsiniz. İnsanlar kanalınıza abone oldukça ise para kazanabilirsiniz. Tabii ki Twitch burada komisyonunu da almakta.

Airbnb

Şirket Jeff Bezos tarafından yatırım almış bir şirket ve temelde dünya çapında insanların evlerini kiralamasına yaramakta. Yurt dışında iken kalacak bir yer bulmak gerçekten bir sorun olabiliyor. İşte bu sorunu bütçenize uygun olarak çözmek Airbnb ile kolaylaşıyor.

 

Amazon Web Services (AWS)

Amazon’un bulut servisleri diyebiliriz ve şirketin en büyük gelirlerinden birini oluşturuyor. Amazon Web Services, dünyanın en kapsamlı ve en yaygın kullanılan bulut platformu. En hızlı büyüyen startup’lar, en büyük kuruluşlar ve önde gelen devlet kurumlarının dahil olduğu milyonlarca şirket/girişim maliyetleri azaltmak, daha çevik olmak ve daha hızlı inovasyon için AWS kullanıyor.

 

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un elbette bünyesinde daha birçok firma var ancak size en bilinenlerini aktardık. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. 😊